Deň obetí dopravných nehôd v Košiciach

Dňa  21.11.2017  popoludní sme sa zišli na Verejnom cintoríne v Košiciach, aby sme si pripomenuli pamiatku tých, ktorí v našom- košickom kraji zahynuli za prvých 10.mesiacov tohto kalendárneho roku.  Slovom Božím počas pietnej spomienky poslúžila mjr. Mgr. Jana Tabačková policajná duchovná  Úradu ekumenickej pastoračnej služby MV SR. Na základe podobenstva o milosrdnom samaritánovi poukázala na skutočnosť, že na mieste zraneného pocestného sa môže ocitnúť ktokoľvek z nás. Sme často odkázaní na pomoc iného človeka. Môže sa stať, že ten od ktorého by sme najviac očakávali pomoc sa nám oblúkom vyhne, podobne ako v podobenstve kňaz a lévita. Preto je dobré, že k núdznym a zraneným Pán Boh posiela ešte človeka- Samaritána.  Tento sa skláňa, ošetruje rany, zachraňuje. Podobne ako hasiči, záchranari a policajti. Táto pietna spomienka bola preto aj poďakovaním všetkým tým, ktorí venujú svoje úsilie o záchranu človeka, ktorý potrebuje pomoc.

Pri každej dopravnej nehode sú na mieste hasiči, záchranári i policajti, ktorí sa profesionálnym a ľudským prístupom snažia účastníkom dopravných nehôd pomôcť.
Za 10 mesiacov tohto roka sme zaznamenali na cestách Košického kraja 1396 dopravných nehôd, pri ktorých zahynulo 19 ľudí. O život prišlo 10 vodičov, 5 chodcov,  2 spolujazdci, 1 cyklista a 1 motocyklista, ťažké zranenia utrpelo 146 osôb a 675 ľudí sa zranilo ľahko. V 192 prípadoch bol zistený alkohol u vinníka nehody. Zdanlivo čísla zo štatistík, a pritom sú to ľudské životy, ktoré vyhasli v mnohých prípadoch celkom zbytočne. Tento deň a táto chvíľa nech je spomienkou na obete, ale hlavne ponaučením pre nás všetkých, ktorí sme účastníkmi cestnej premávky.
Pretože ŽIVOT JE DAR!

Scroll to Top