Deň Ozbrojených síl SR je oslavou vojenského povolania i víťazstva slovenských dobrovoľníkov v boji za národnú slobodu

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa dnes spoločne s predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom, náčelníkom Generálneho štábu OS SR generálom Milanom Maximom a ďalšími hosťami, zúčastnil na oslavách pri príležitosti Dňa Ozbrojených síl SR v Brezovej pod Bradlom. 22. september je už 18 rokov sviatkom všetkých vojakov a vojačiek.

„Z historického i morálneho hľadiska  oslavy Dňa Ozbrojených síl SR jednoznačne patria do Brezovej pod Bradlom. Veď práve neďaleká Prietržská cesta je miestom, kde slovenskí dobrovoľníci zviedli svoj prvý víťazný boj. A navyše na neďalekom Bradle sníva svoj večný sen vojak všetkých vojakov generál Milan Rastislav Štefánik,“ povedal šéf rezortu obrany, ktorý ešte pred oficiálnymi oslavami položil spolu s predsedom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Antonom Hrnkom veniec k Mohyle M. R. Štefánika.

„Plne si uvedomujem, aká ťažká je profesia vojaka a aké ťažké je plniť rozkazy. Naši predkovia by boli hrdí na to, keby videli, akú armádu máme dnes. Úprimne vám gratulujem, ďakujem vám za vašu prácu a prajem vám veľa šťastia a zdravia pri plnení tej najťažšej úlohy, ktorou je obrana vlasti,“ povedal dnes vojakom predseda NR SR Andrej Danko.

Ako uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Milan Maxim. Ozbrojené sily SR prešli počas svojej existencie výraznými zmenami. „A je pre mňa cťou, že si doma získali vysokú dôveru a vo svete veľký obdiv. Naši vojaci robia všetko pre to, aby nesklamali, a to často v neľahkých podmienkach a s nasadením vlastných životov. Zaslúžia si, aby o ich oddanosti vlasti verejnosť vedela,“ povedal.

V Brezovej pod Bradlom dnes boli okrem profesionálnych vojakov po prvýkrát slávnostne nastúpení  aj dobrovoľní vojaci, ktorí by mali budúci piatok ukončiť 12-týždňový výcvik. Práve dobrovoľnej vojenskej príprave vyjadril podporu aj šéf parlamentu Andrej Danko. Ako uviedol chce iniciovať to, aby jej absolventi boli bez problémov prijatí či už do ozbrojených síl, alebo polície.

Oslavy dňa Ozbrojených síl SR pokračovali pietnym aktom kladenia vencov k Pamätníku hurbanovských bojov na Prietržskej ceste. „22. septembra 1848 tu slovenskí dobrovoľníci, ktorí bojovali za svoje právo na slobodu, dosiahli svoj prvý bojový úspech. Náš národ sa dokázal ešte viac zomknúť a rady slovenských dobrovoľníkov sa vďaka prvému úspechu rozšírili na viac ako 6000 mužov. Snaha premeniť svoj sen o slobode svojho národa na realitu, bola tak silná, že boli pripravení obetovať svoje životy,“ uviedol pri pamätníku minister obrany Peter Gajdoš. Ako ďalej zdôraznil, vláda bude podporovať zvyšovanie vlastenectva a branného povedomia predovšetkým u mladých ľudí.

Minister Gajdoš pri príležitosti Dňa Ozbrojených síl SR poďakoval vojakom a vojačkám za kvalitné plnenie úloh, ako aj vzornú reprezentáciu doma i v zahraničí. A minútou ticha si dnes spolu s ostatnými prítomnými uctil pamiatku tých, ktorí pri plnení svojich úloh zahynuli.

Deň Ozbrojených síl SR bol sprevádzaný preletmi leteckej techniky, čestnými salvami, koncertom Vojenskej hudby, zoskokmi výsadkárov z 5. pluku špeciálneho určenia s vlajkami.

Scroll to Top