Minister Gajdoš diskutoval s veliteľom Národnej gardy štátu Indiana genmjr. Carrom o spolupráci

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa dnes na pôde rezortu obrany stretol s veliteľom Národnej gardy štátu Indiana generálmajorom Courtney P. Carrom. Témou spoločného rozhovoru bola dlhoročná vzájomná spolupráca, ako aj možnosti jej pokračovania v nasledujúcom období.

Diskutovali aj o modernizácii. Šéf rezortu obrany pri tejto príležitosti ocenil pomoc amerických inštruktorov pri zavádzaní vrtuľníkov UH-60M Black Hawk do výzbroje Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Informoval ho aj o príprave strategických dokumentov, ktoré rezort obrany predloží už v septembri na rokovanie vlády. „Dlhodobý plán rozvoja s dôrazom na výstavbu a rozvoj ozbrojených síl do roku 2030 zadefinuje budúcu podobu ozbrojených síl, a to tak z pohľadu modernizácie pozemných ako aj vzdušných  a špeciálnych síl,“ uviedol minister Gajdoš a pripomenul, že pripravená je aj nová Obranná stratégia SR.

S genmjr. Carrom hovoril šéf rezortu obrany aj o kybernetickej bezpečnosti, kde sa zhodli na potrebe výmeny skúseností, a to nielen na národných úrovniach, ale aj na taktickej úrovni.

Ozbrojené sily SR aktívne spolupracujú s Národnou gardou štátu Indiana v rámci programu štátneho partnerstva už od  roku 1994. Americkí vojaci sa napríklad pravidelne zúčastňujú na rôznych medzinárodných cvičeniach na Slovensku. Najbližšie to bude na cvičení Slovak Shield 2017.

Scroll to Top