Minister Gajdoš predstavil poslancom plán modernizácie, jednoznačne potvrdil proeurópske a proatlantické riešenia

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes poslancom Národnej rady SR predstavil modernizačné plány Ozbrojených síl SR, ktoré bude rezort obrany realizovať v zmysle Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. Ten ešte v minulom roku schválili Bezpečnostná rada aj vláda SR. Ministrovi vyjadril plnú podporu aj predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany Andrej Danko.
 
“Minister Gajdoš má moju plnú podporu. Treba si uvedomiť, že nákupy vojenskej techniky nie sú nákupom električiek,” povedal predseda SNS A. Danko. Zároveň zdôraznil, že Slovenská národná strana chce zachrániť 4000 pracovných miest v slovenskom zbrojárskom priemysle, kým je ešte čas.
 
“Pri modernizácii chceme prednostne využívať kapacity a možnosti domáceho obranného priemyslu. A jednoznačne odmietame, že by sme chceli akýmkoľvek spôsobom predlžovať závislosť na technike sovietskej výroby,” povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Pripomenul, že v súvislosti s riešením budúcnosti nadzvukového letectva prichádzajú do úvahy už iba americké stíhačky F-16 a švédske JAS Gripen. 
 
Rovnako je potrebné zdôrazniť, že Ministerstvo obrany SR pod vedením Slovenskej  národnej strany pripravilo reálny plán investícií na obdobie až do roku 2030, pričom takýto dokument v rezorte absentoval 25 rokov. “A to už nehovorím o tom, že do modernizácie pozemných síl sa neinvestovalo desiatky rokov,” povedal minister. Zároveň zdôraznil, že všetky nákupy sa realizujú v zmysle technických a operačných požiadaviek vojakov.
 
V súvislosti s medializovanými informáciami o zrušení medzinárodnej súťaže na 3D radary minister zdôraznil, že k takémuto kroku zatiaľ ministerstvo nepristúpilo. Avšak z dôvodu technických problémov tendra, ktorý trvá už takmer tri roky zvažuje aj túto možnosť. “A ak dospejeme k záveru, že zrušíme použitý postup obstarávania 3D radarov, tak to bude po zvážení všetkých okolností a po dôslednom vyhodnotení udalostí, ktoré bezprostredne predchádzali prijatiu tohto rozhodnutia,” povedal.
Scroll to Top