Minister Gajdoš rokoval s holandským veľvyslancom Richardom van Rijssenom, ocenili dobrú úroveň spolupráce

Spolupráca medzi Slovenskou republikou a Holandským kráľovstvom je v oblasti obrany na dobrej úrovni a má potenciál ďalšieho rozvoja. Na dnešnom stretnutí sa na tom zhodli minister obrany SR Peter Gajdoš a holandský veľvyslanec Richard van Rijssen. Holandsko v minulosti podporovalo napríklad Medzinárodný kurz pre štábnych dôstojníkov (ISOC) na Akadémii Ozbrojených síl gen. M.R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši. A v súčasnosti zvažuje aktívne spolupracovať so Slovenskom v rámci tzv. Zvereneckého fondu pre Ukrajinu.

„Hovorili sme spolu aj o našej aktualizovanej Bielej knihe o obrane SR, kde som pána veľvyslanca ubezpečil, že reaguje na aktuálne hrozby akými sú extrémizmus, terorizmus, migrácia a ďalšie,“ povedal šéf rezortu obrany s tým, že bola na konci júla odovzdaná na prerokovanie vlády.  Veľvyslanca Rijssena informoval aj o modernizačných projektoch. „Takisto ma teší, že holandské špeciálne sily si vybrali na cvičenie v budúcom roku náš výcvikový priestor Lešť, ktorý je špičkovým výcvikový zariadením v strednej Európe“ povedal minister Gajdoš.

Témou dnešného stretnutia bolo aj slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie, kde minister Gajdoš upozornil na blížiace sa neformálne stretnutie ministrov obrany v Bratislave v dňoch 26. a 27. septembra. Jednou zo základných tém bude európska globálna stratégia, ku ktorej sa uskutoční aj samostatný seminár. Hovoriť sa bude aj o úzkej spolupráci Európskej únie a NATO. V súvislosti s predsedníctvom je potrebné tiež pripomenúť, že naše historicky prvé predsedníctvo je súčasťou predsedníckeho tria Holandsko – Slovensko – Malta.

Minister Gajdoš a holandský veľvyslanec Rijssen spolu hovorili aj o regionálnej spolupráci. Kým u nás je to predovšetkým vo formáte V4 a Ukrajina, Holandsko úzko spolupracuje predovšetkým s Nemeckom a Dánskom. V súvislosti s Holandskom sa tiež črtá možná spolupráca v oblasti problematiky záloh.

Scroll to Top