Minister Gajdoš rokoval s talianskym náčelníkom generálneho štábu generálom C. Grazianom

Spolupráca v rámci NATO a EÚ je hlavným pilierom partnerstva medzi Slovenskou a Talianskou republikou v oblasti obrany. Počas dnešného stretnutia na pôde rezortu obrany sa na tom zhodli minister obrany Slovenskej republiky Peter Gajdoš a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Talianskej republiky gen. Claudio Graziano. Oficiálna návšteva sa koná na základe pozvania náčelníka Generálneho štábu OS SR gen. Milana Maxima.
 
V diskusii dominovali témy bilaterálnej obrannej spolupráce, predovšetkým projekt EuroArtillery v rámci PESCO a aktívna účasť oboch krajín v rámci medzinárodného krízového manažmentu.  „Naša spolupráca s Talianskom je dlhodobo na vynikajúcej úrovni. Dôkazom je aj naša vzájomná participácia na projektoch PESCO,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň tiež vyzdvihol taliansky príspevok na refundáciu nákladov v súvislosti so slovenským projektom v oblasti odmínovania v Iraku, ako aj pravidelnú účasť talianskych letcov na medzinárodných leteckých dňoch SIAF na Sliači.
 
V súvislosti s historicky najväčšou modernizáciou ozbrojených síl informoval minister obrany Peter Gajdoš talianskeho náčelníka generálneho štábu gen. C. Graziana o systematickom prístupe k modernizácii v zmysle nových strategických dokumentov a Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. Zároveň vyzdvihol spoluprácu s Talianskom pri dodaní druhého dopravného lietadla C-27J Spartan, ktoré práve dnes pristálo na letisku v Kuchyni.
Scroll to Top