Minister Gajdoš sa dnes zúčastnil na rokovaní ministrov obrany členských krajín NATO

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa dnes zúčastnil na stretnutí ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli. Témou rokovaní bolo predovšetkým efektívne zabezpečenie kolektívnej obrany a stability bezpečnostného prostredia.

Šéf slovenského rezortu obrany v tejto súvislosti informoval o príspevku Slovenskej republiky do Iraku, kde budú naši vojaci v zmysle schváleného mandátu poskytovať výcvik miestnym bezpečnostným silám v oblasti odmínovania, ako aj v oblasti údržby a opráv techniky sovietskej výroby. „Naša angažovanosť v Iraku je jedným z dôležitých príspevkov SR v rámci zaisťovania bezpečnosti v širšom susedstve euroatlantického priestoru,“ zdôraznil minister obrany SR Peter Gajdoš. Ako ďalej uviedol, Slovenská republika je zároveň pripravená vyslať v budúcom roku príslušníkov Ozbrojených síl SR aj do Lotyška, a to v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti NATO. Malo by ísť o príspevok v počte do 152 príslušníkov.

Ministri dnes na stretnutí hovorili aj o revízii veliteľskej štruktúry NATO, ktorá by mala ešte efektívnejšie reagovať na zmenené bezpečnostné prostredie, vrátane kybernetických útokov, či hrozieb hybridného charakteru.

Šéfovia rezortov obrany budú dnes večer za účasti vysokej predstaviteľky Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicy Mogherini diskutovať aj o ďalšom prehlbovaní strategickej spolupráce NATO s EÚ. Rokovaniu bude dominovať najmä diskusia o nových oblastiach spolupráce NATO a EÚ, pričom jednou z najsľubnejších oblastí je rozvoj spolupráce v oblasti cezhraničnej vojenskej mobility. 

Scroll to Top