Minister Gajdoš si v Myjave pripomenul 170. výročie vzniku I. Slovenskej národnej rady

Minister obrany SR Peter Gajdoš a generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko si dnes spolu s predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom, členmi vlády a poslancami pripomenuli v Myjave 170. výročie vzniku I. Slovenskej národnej rady. 
 
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko v Myjave vyzdvihol význam udalostí meruôsmych rokov. „Slováci sa po prvý raz v dejinách rozhodli bojovať so zbraňou v ruke za svoje prirodzené práva. Sloboda sa nerodila ľahko a ľahko sa nerodil ani náš štát. Odkaz revolučných dní a slovenských dobrovoľníkov znie: ‹Vážme si slobodu a štátnu samostatnosť.› Buďme hrdí na to, že úspešné a životaschopné Slovensko oslavuje 25 rokov od svojho vzniku,“ povedal. 
 
Minister Gajdoš pripomenul významnú úlohu I. Slovenskej národnej rady v revolučnom roku 1848. „V boji za naše národné práva sme prešli náročnou cestou. I. Slovenská národná rada ako revolučný orgán Slovákov bola iskierkou nádeje nášho ľudu v snahe o dosiahnutie svojich práv,“ uviedol šéf rezortu obrany.
 
Prvá Slovenská národná rada pod vedením Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana a Michala Miloslava Hodžu vznikla 16. septembra 1848 vo Viedni ako revolučný národný orgán, ktorý koordinoval slovenské dobrovoľnícke výpravy v rokoch 1848 – 1849. Jej prvé zasadnutie sa uskutočnilo 19. septembra toho istého roku v dome vdovy Anny Kolényovej v Myjave, ktorý je dnes Múzeom Slovenských národných rád.
Scroll to Top