Minister P. Gajdoš rokoval s francúzskym veľvyslancom Ch. Léonzim

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes na pôde rezortu obrany rokoval s veľvyslancom Francúzskej republiky Christophom Léonzim. Hlavnými témami stretnutia boli možnosti rozvoja bilaterálnej spolupráce, a to najmä na úrovni Stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO), ako aj aktuálna bezpečnostná situácia v širšom európskom priestore. 
 
„Spoločný vývoj európskych projektov PESCO je jednoznačnou deklaráciou jednoty, súdržnosti a solidarity spojencov. S Francúzskom, ktoré je našim nielen európskym, ale aj aliančným spojencom, budeme v rámci tejto iniciatívy spolupracovať celkovo na troch projektoch,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň doplnil, že okrem projektov Vojenskej mobility, Európskeho zdravotníckeho veliteľstva a Siete logistických centier v Európe a podpory operácií vidí príležitosť na rozvoj spolupráce aj v slovenskom projekte EuroArtillery. V tejto súvislosti ocenil a podporil záujem Francúzska o participáciu na tomto projekte.
 
Počas stretnutia hovoril minister Gajdoš s veľvyslancom Léonzim aj o možnosti rozšírenia existujúcej spolupráce v oblasti vzdelávacích a výcvikových aktivít. Ďalšou témou bolo plánované navyšovanie rozpočtu Slovenska na obranu a s tým súvisiace modernizačné procesy, ako aj nadchádzajúci samit NATO. Okrem toho šéf rezortu obrany prezentoval francúzskemu veľvyslancovi aj aktuálne pôsobenie slovenských vojakov v misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu, pričom pozornosť venoval najmä pôsobeniu našich vojakov v rámci tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti v Lotyšsku, výcvikovej aktivite NATO NTCB-I v Iraku, ako aj pôsobeniu slovenských špeciálnych síl v Afganistane a budúcnosti misií Európskej únie.
 
Minister Gajdoš na stretnutí zároveň poďakoval za pozvanie na slávnostný akt osláv 100. výročia ukončenia 1. svetovej vojny, pôsobenia čs. légií, vzniku armády ČSR, a tiež 100. výročia vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov, ktorý sa aj za účasti slovenskej delegácie uskutoční vo francúzskom Darney už túto sobotu. Témou rozhovoru boli aj budúcoročné oslavy 100. výročia tragického úmrtia gen. M. R. Štefánika, v rámci ktorého je plánovaný spoločný prelet slovenských, francúzskych a talianskych vzdušných síl.
Scroll to Top