Minister P. Gajdoš rokoval s maďarským ministrom zahraničných vecí a obchodu P. Szijjártóm

Minister  obrany SR Peter Gajdoš dnes na pôde rezortu obrany prijal ministra zahraničných vecí a obchodu Maďarska Pétera Szijjártó. Témou diskusie bola bilaterálna spolupráca krajín, spoločné medzinárodné cvičenia, ale aj spolupráca v medzinárodnom krízovom manažmente a iniciatíva Európskej únie PESCO, vrátane slovenského projektu nepriamej palebnej podpory EuroArtillery.
 
„Už dlhé roky pôsobíme spoločne v medzinárodnej misii UNFICYP na Cypre, v mnohonárodnom prápore TISA a vzájomná účasť na medzinárodných cvičeniach je už prakticky samozrejmosťou. Sme partnermi nielen v NATO a Európskej únii, ale aj v zoskupení V4, ktoré je pilierom pre spoluprácu v regióne a Maďarsko mu aktuálne predsedá,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.
       
Témou diskusie bola aj možnosť spolupráce v oblasti modernizácie s dôrazom na jej proeurópske a proatlantické smerovanie. Minister Gajdoš na stretnutí tiež vyzdvihol každoročnú účasť maďarskej strany pri organizácii pietneho aktu v obci Hejce. „S predstaviteľmi vašej krajiny sme sa tam stretli už dvanástykrát a veľmi oceňujem, že s nami v tejto najväčšej tragédii našich ozbrojených síl súcitíte,“ zdôraznil.
 
Ministri spoločne rokovali aj v máji minulého roku počas oficiálne návštevy ministra obrany SR Petra Gajdoša v Maďarsku. Od toho času bola opätovne otvorená aj kancelária vojenského pridelenca Maďarska v Bratislave, ktorá uľahčila a zintenzívnila komunikáciu a spoluprácu oboch krajín. Vojenským pridelencom Maďarska v Bratislave je podplukovník Csaba Vida. 
Scroll to Top