Ministerstvo obrany sa ohradzuje voči klamstvám ohľadne švédskej ponuky na stíhacie lietadlá

Ministerstvo obrany SR sa ostro ohradzuje voči klamstvám zverejneným v Denníku N v článku Vladimíra Šnídla: „Slovenský minister obrany podľa Švédov klamal o ich ponuke na stíhačky.“ Rezort obrany odmieta byť súčasťou konkurenčného boja dvoch firiem a striktne sa ohradzuje voči nátlaku, ktorým chce jedna zo spoločností ovplyvňovať výber dodávateľa nadzvukových lietadiel.
 
Pri výbere stíhacích lietadiel môže rezort obrany pracovať iba s oficiálnymi ponukami. V tomto prípade sú partnermi pre rokovanie s ministerstvom obrany americká a švédska vláda. Ministerstvo, ani priamo minister obrany Peter Gajdoš nerokujú a v zmysle platného mandátu od vlády SR, ani nemôžu rokovať, priamo s výrobcami lietadiel. Ak teda švédsky výrobca myslí svoju ponuku o vybudovaní logistického centra vážne, musela by byť súčasťou oficiálnej vládnej švédskej ponuky. A to určite nie je. Vzhľadom na nepravdivé medializované informácie sa rezort obrany musí ohradiť voči klamstvu, že takýto projekt bol Slovensku oficiálne ponúknutý. Opätovne zdôrazňujeme, že ak by to tak bolo, muselo by ísť o súčasť  oficiálnej ponuky.
 
Ministerstvo obrany zdôrazňuje, že v zmysle platnej legislatívy musia byť podmienky pre oboch možných dodávateľov rovnaké. To znamená, že rezort obrany nemôže prihliadať na mediálne vyhlásenia, alebo lobistické tlaky, ktorejkoľvek z konkurenčných firiem. Jednoznačne platí, že v zmysle uznesenia vlády SR sú jedinými oficiálnymi ponukami tie, ktoré predložili vlády USA a Švédska. A opätovne zdôrazňujeme, že súčasťou oficiálnej ponuky švédskej vlády, nie je vybudovanie logistického centra na Slovensku.
Scroll to Top