Ministri NATO diskutovali o bezpečnosti na Ukrajine

Ministri obrany členských krajín Severoatlantickej aliancie dnes v Bruseli diskutovali o budúcnosti misií a operácií NATO, aktuálnej bezpečnostnej situácii na Ukrajine, ako aj o spolupráci NATO a Európskej únie.  

 

„Slovenská republika bola jedným z prvých spojencov, ktorí prispeli do stabilizačných snáh Aliancie v Iraku a sme rozhodnutí pomáhať tejto krajine v rámci nebojovej výcvikovej misie aj naďalej,“ uviedol po rokovaniach minister obrany SR Peter Gajdoš. Ako zároveň doplnil, Slovensko plánuje pokračovať v pomoci aj v Afganistane, kde plánuje navýšiť svoj príspevok do misie Resolute Support. Upozornil však, že nepôjde o navyšovanie počtov nad rámec aktuálneho mandátu.

 

Šéfovia rezortov obrany sa v rámci neformálneho stretnutia venovali aj súčasnej bezpečnostnej situácii na Ukrajine, ktorej je venovaná aj agenda aktuálneho slovenského predsedníctva v OBSE. V tejto súvislosti minister Peter Gajdoš ocenil snahu a progres Ukrajiny v oblastiach obrany a bezpečnosti, pričom zároveň ubezpečil partnerov, že Slovensko je pripravené pokračovať v pomoci tejto krajine nielen v rámci spomínaného predsedníctva, ale aj prostredníctvom NATO-Ukrajinského zvereneckého fondu a formou vojenského vzdelávania a rozvoja odborného personálu. 

 

Súčasťou rokovaní bola aj diskusia o možnostiach prehĺbenia spolupráce NATO a Európskej únie, ktorá nadviazala na posledné zasadnutie ministrov obrany EÚ v Bukurešti. 

Scroll to Top