Na Lešti rokuje riadiaci výbor skupiny pre vyzbrojovanie vzdušných síl krajín NATO

V priestoroch Centra výcviku Lešť sa pod záštitou generálneho riaditeľa sekcie modernizácie – národného riaditeľa pre vyzbrojovanie Ministerstva obrany SR od 18. do 20. júna 2019 koná pracovné rokovanie riadiaceho výboru skupiny pre vyzbrojovanie vzdušných síl krajín NATO (NAFAG). Slovensko sa stane plnohodnotným členom skupiny NAFAG v roku 2020.
 
Hlavným cieľom rokovania je stanoviť ciele a priorít skupiny NAFAG pre budúce obdobie so zameraním na vývoj a skúmanie techník rádioelektronického boja (Electronic Warfare – EW) a techník rádioelektronických protiopatrení (Electronic Counter Measure – ECM) vzdušných prostriedkov na prekonávanie protivzdušnej obrany protivníka (Suppress Enemy Air Defenses – ďalej len SEAD).
 
Ozbrojené sily SR sa aktívne podieľajú na plnení úloh NAFAG, a to najmä organizovaním cvičení MACE na Slovensku v rokoch 2012, 2014 a 2018, ktoré boli zamerané na precvičenie činnosti obslúh prostriedkov protivzdušnej obrany, rádiolokačného a rádiotechnického prieskumu, ako aj posádok taktického letectva v prostredí aktívneho elektromagnetického rušenia.
 
Na základe výsledkov doterajšej spolupráce Ozbrojených síl Slovenskej republiky so skupinou pre vyzbrojovanie vzdušných síl krajín NATO navrhol plk. Mark Elson (UK), riaditeľ skupiny ACG3 (Aerospace Capabilities Group) a podskupiny SG2 (Sub-Group), aby sa Slovenská republika stala plnohodnotným členom tohto zoskupenia. Slovensko túto ponuku prijalo, vďaka čomu získajú Ozbrojené sily SR prístup do databáz podskupiny s cieľom využitia znalostí z vývoja a skúmania techník rádioelektronického boja a rádioelektronických protiopatrení na ochranu novej a budúcej leteckej techniky Ozbrojených síl SR (vrtuľníky UH-60M, dopravné lietadlá C-27J, taktické lietadlá F-16) voči systémom protivzdušnej obrany protivníka.
Scroll to Top