Novým veliteľom Centra výnimočnosti NATO pre oblasť odstraňovania výbušných prostriedkov sa stal plukovník R. Császár

Novým veliteľom Centra výnimočnosti NATO pre oblasť odstraňovania výbušných prostriedkov (NATO EOD CoE) sa dnes stal plukovník Róbert Császár, ktorý vo funkcii nahradil plukovníka Ľubomíra Mrváňa. Na slávnostnej výmene velenia sa dnes v priestoroch Posádkového klubu v Trenčíne zúčastnil aj minister obrany SR Peter Gajdoš spolu s ďalšími predstaviteľmi rezortu obrany a ozbrojených síl. 
 
„Naše centrum výnimočnosti pre oblasť odstraňovania výbušných prostriedkov má na medzinárodnom poli svoje nezastupiteľné miesto. Slovenskí špecialisti už viac ako 7 rokov svojou zodpovednou a precíznou prácou dokazujú, že v tejto oblasti patria k svetovej špičke,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň poďakoval za prácu odchádzajúcemu veliteľovi plk. Muráňovi a zaželal veľa síl a potrebnej energie pri plnení úloh aj novému veliteľovi plk. Császárovi. „Kvalita práce slovenských odborníkov je aj v rámci NATO vnímaná na vysokej úrovni. Verím, že centrum bude v nastolenom trende pokračovať aj pod vaším velením,“ dodal. 
 
„Verím, že tak ako sa osvedčil predchádzajúci veliteľ plk. Mrváň, osvedčí sa aj nový veliteľ plk. Császár a bude pokračovať v zdokonaľovaní centra výnimočnosti pre oblasť EOD. A   príslušníci tohto centra budú aj naďalej pripravení plniť si svoje úlohy, pretože výsledky ich doterajšej práce sú vysoko hodnotené nielen v rámci Slovenskej republiky, ale aj v medzinárodnom prostredí,“ doplnil náčelník Generálneho štátu  Ozbrojených síl SR gen. Milan Maxim.           

„Za štyri roky sa nám podarilo dosiahnuť veľa. Centrum výnimočnosti v Trenčíne získalo status výcvikovej a vzdelávacej inštitúcie NATO, a môže tak efektívne pomáhať Aliancii čeliť budúcim výzvam,“ uviedol odchádzajúci veliteľ plk. Ľubomír Mrváň a zároveň poďakoval ministerstvu obrany a ozbrojeným silám za podporu pri náročnej práci
 
Ako uviedol nový veliteľ Centra výnimočnosti pre oblasť EOD plk. Róbert Császár, úlohy, ktoré bude musieť na novej pozícii plniť prekračujú z hľadiska zodpovedosti hranice Slovenska. „Verím, že urobím čo bude v mojich silách a naplním očakávania,“ dodal.
 
Centrum výnimočnosti pre oblasť likvidácie výbušnej munície (EOD CoE) v Trenčíne bolo akreditované v roku 2011 a oblasť EOD je jednou z hlavných spôsobilostí Ozbrojených síl Slovenskej republiky. 

Scroll to Top