P. Gajdoš: Na pôde Európskej únie sme aktívnym hráčom, naša aktivita v PESCO to plne potvrdzuje

Ministri obrany členských štátov Európskej únie dnes v Bukurešti v rámci rumunského predsedníctva rokovali o potrebe zosúladenia nových obranných iniciatív, vyplývajúcich z implementácie Globálnej stratégie EÚ, ako aj o potenciáli technologických inovácií v oblasti obrany. 
 
„V rámci posilnenia štatútu Európskej únie ako globálneho hráča v oblasti obrany ide najmä o zosúladenie Programu rozvoja európskeho obranného priemyslu, Európskeho obranného fondu, Koordinovaného výročného hodnotiaceho procesu a Stálej štruktúrovanej spolupráce,“ vysvetlil minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
V tejto súvislosti šéf rezortu obrany pripomenul, že v rámci iniciatívy PESCO participuje Slovensko celkovo na 8 projektoch, pričom projekt nepriamej palebnej podpory „EuroArtillery“ priamo koordinuje. „Takouto aktívnou participáciou na množstve projektov Slovensko dokazuje, že je na pôde Európskej únie aktívnym hráčom. Zároveň je to pre nás príležitosť na podporu domáceho obranného priemyslu aj v spolupráci s európskymi partnermi,“ zdôraznil.  
 
Dôležitou témou rokovaní ministrov bola tiež podpora nástrojov Európskej únie pri zavedení trendov technologických inovácií do rozvoja ozbrojených síl, ako aj nové technologické výzvy v oblasti obrany ako sú obranné systémy s umelou inteligenciou, či kybernetická obrana. 
 
Počas stretnutia ministri obrany diskutovali aj o budúcnosti operácie SOPHIA s cieľom zachovať jej ďalšie pôsobenie. V uvedenej operácii v minulosti pôsobili v rámci dvoch rotácií aj slovenskí vojenskí policajti.
 
Scroll to Top