P. Gajdoš: Náš príspevok pre Irak je v NATO vysoko hodnotený, spojenci nám budú refundovať takmer 80 percent nákladov

Slovenský príspevok pre Irak je zo strany spojencov vysoko hodnotený, čo potvrdzuje aj rozhodnutie viacerých krajín refundovať rezortu obrany náklady spojené s pôsobením príslušníkov Ozbrojených síl SR v tejto krajine. 
 
“Prispieť k stabilizácii Iraku a k budovaniu Irackých bezpečnostných síl považujeme za náš príspevok ku globálnej bezpečnosti. No zároveň je tu dobrá správa pre všetkých občanov Slovenskej republiky, z celkových nákladov nám takmer 80 percent budú refundovať spojenci. Tento úspech sme dosiahli v rámci našich rokovaní a je výsledkom sústredenej, cieľavedomej a systematickej práce predstaviteľov Stálej delegácie SR pri NATO a rezortu obrany. Navyše zapojením spojencov sa nám podarilo z národného projektu vytvoriť multinárodný, v duchu spolupráce krajín v  rámci NATO,” povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Zdôraznil, že rezort obrany tak ušetrí daňovým poplatníkom 820.000 eur. 
 
Vo výške 500.000 eur prispeje Slovensku Nemecko,  sumou 200.000 eur Holandsko, 100.000 eur prispeje Luxembursko a 20.000 Chorvátsko. “Samozrejme, naďalej je ešte otvorená aj podpora ďalších krajín,” dodal šéf rezortu obrany. Stabilizácia Iraku bola aj jednou z hlavných tém dnešného rokovania ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli. V budovaní Irackých bezpečnostných síl pomáhajú slovenskí vojaci už v rámci druhej rotácie. „Len pred pár dňami sme do Iraku poslali ďalšiu rotáciu vojakov, ktorých cieľom je vycvičiť Iracké bezpečnostné sily v oblasti odmínovania, pričom v spolupráci s Poľskom plánujeme v najbližších dňoch doplniť náš príspevok o špecialistov v oblasti údržby a opráv vojenskej techniky sovietskeho pôvodu,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš, pričom potvrdil, že Slovensko bude v tejto pomoci v zmysle schváleného mandátu aj naďalej pokračovať. 
 
Ministri obrany dnes diskutovali aj o posilňovaní kolektívnej obrany tak, aby sa táto téma stala predmetom širšej diskusie aj mimo rezorty obrany členských krajín NATO. „Som presvedčený, že výsledkom nášho rokovania bude silné posolstvo, že Aliancia je silnejšia a lepšie pripravená čeliť všetkým výzvam a hrozbám konvenčného, či nekonvenčného charakteru bez ohľadu na to, odkiaľ prichádzajú – z východu alebo juhu,“ uviedol šéf slovenského rezortu obrany.
Scroll to Top