P. Gajdoš: Pri realizácii projektu EuroArtillery chceme maximálne využiť domáci obranný priemysel

Slovensko chce pri realizácii projektu nepriamej palebnej podpory (EuroArtillery) naplno využiť kapacity domáceho obranného priemyslu. Potvrdil to dnes minister obrany SR Peter Gajdoš v Luxemburgu počas stretnutia ministrov obrany a zahraničných vecí členských štátov Európskej únie na rokovaní Rady pre zahraničné veci.
 
„Slovensko má bohatú tradíciu v oblasti vývoja a výroby delostreleckých systémov, a preto príležitosť, akou slovenský projekt „EuroArtillery“ je, umožňuje plne využiť potenciál nášho obranného priemyslu. Zároveň ide o nedostatkovú spôsobilosť v rámci EÚ aj NATO, preto je rozhodne významným príspevkom k bezpečnosti v Európe,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Ako ďalej vysvetlil, cieľom slovenského projektu je vyvinúť presnú mobilnú delostreleckú platformu s ďalekým dostrelom na koordinované použitie v mnohonárodných operáciách. „Na našom projekte participuje aj Taliansko a pozorovateľský status zatiaľ  deklarovalo 7 členských štátov Európskej únie, pričom ďalšie z nich o zapojení do projektu uvažujú,“ dodal.
 
Ministri obrany a zahraničných vecí členských štátov EÚ na dnešnom zasadnutí zároveň zhodnotili implementáciu Globálnej stratégie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ. Schválili spoločné pravidlá riadenia projektov PESCO a diskutovali aj o poradí plnenia záväzkov, či špecifikácií presnejších cieľov štruktúrovanej spolupráce v oblasti obrany. 
 
Slovensko bude v rámci PESCO participovať aj na projekte vojenskej mobility, ktorá bola jednou z dominantných tém diskusie. Zámer zlepšiť vojenskú mobilitu si vyžaduje odstrániť legislatívne a fyzické bariéry, ktoré sťažujú a spomaľujú cezhraničný pohyb našich ozbrojených síl, ako aj ozbrojených síl našich spojencov z EÚ a NATO, a to najmä na rôzne medzinárodné cvičenia. Zefektívnenie vojenskej mobility zároveň prispeje k zvýšeniu reakcieschopnosti na prípadné krízové situácie, čím sa v konečnom dôsledku posilní bezpečnosť v európskom priestore. Uvedený zámer si bude vyžadovať širokospektrálne zapojenie relevantných orgánov štátnej správy, samosprávy či súkromných subjektov. Vrátane inštitúcií zodpovedných za dopravnú infraštruktúru, či vnútorné záležitosti a financie.
 
Šéfovia rezortov obrany a zahraničných vecí dnes rokovali aj za účasti  generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga. Počas stretnutia diskutovali o pokroku v otázkach strategickej spolupráce medzi EÚ a NATO s dôrazom na vojenskú mobilitu, boj proti hybridným hrozbám a posilnenie obranných spôsobilostí.
Scroll to Top