P. Gajdoš: Príčiny leteckej nehody stíhacieho lietadla MiG-29 riadne vyšetrí polícia pod dozorom prokurátora

Okolnosti leteckej nehody stíhacieho lietadla MiG-29, ako aj príčiny jej vzniku budú známe po riadnom vyšetrení celej udalosti políciou pod dozorom prokurátora a tiež v spolupráci s nezávislou leteckou odbornou komisiou. Informovali o tom dnes minister obrany SR Peter Gajdoš spolu s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Danielom Zmekom a veliteľom Vzdušných síl OS SR genmjr. Ľubomírom Svobobom pri obci Nové Sady – časť Ceroviny v blízkosti miesta dopadu stíhacieho lietadla.
 
„Práve som sa vrátil z nemocnice, kde bol ošetrený náš pilot. Som rád, že je v stabilizovanom stave a v poriadku. Dobrou správou je, že jeho stav už dovoľuje prevoz do Banskej Bystrice, kde za ním môžu prísť jeho najbližší,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Pri tejto príležitosti poďakoval všetkým príslušníkom ozbrojených síl, ako aj príslušníkom policajného a hasičského a záchranného zboru za koordináciu a odborné riešenie vzniknutej situácie. Ako ďalej zdôraznil, nehoda stíhacieho lietadla bude riadne vyšetrená.
 
Šéf rezortu obrany tiež na mieste nehody ubezpečil majiteľov poškodeného majetku, že škody spôsobené leteckou nehodou rezort obrany na základe záverov škodovej komisie plne uhradí. Z tohto dôvodu osobne navštívil aj starosku obce Nové Sady Silviu Halvoníkovú. „S presunom vraku stíhacieho lietadla na letisko Sliač by sme mohli pravdepodobne začať už v pondelok. Bude uskladnený na Leteckej základni Sliač, kde bude k dispozícii pre ďalšie skúmanie znalcov,“ doplnil. 
 
Ako uviedol náčelník Generálneho štábu OS SR gen. Daniel Zmeko, aj takéto udalosti sa pri plnení úloh Ozbrojených síl SR žiaľ stávajú. „Chcel by som verejne oceniť vycvičenosť pilota, jeho rozvahu, odvahu a riešenie celej tejto situácie, pretože on sám bezpečne opustil lietadlo a zároveň zabezpečil, aby pád lietadla nespôsobil katastrofu na zemi v obývanej oblasti,“ povedal.
 
Veliteľ Vzdušných síl genmjr. Svoboda vysvetlil, že v tomto prípade išlo o cvičný let s muníciou a všetko bolo zabezpečené tak, aby nehrozilo ďalšie nebezpečenstvo. Zároveň vysvetlil, že pilot vzhľadom na zlé poveternostné podmienky – hustú hmlu nemohol pristáť na Sliači. “Všetko ostatné je predmetom vyšetrovania,” zdôraznil.
 
Scroll to Top