Pozdrav od prezidenta

Už po tretíkrát sa vydali pracovníci Ústredia ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR ( ďalej len EPS ) a príslušníci silových rezortov na pochod ,, Duchovne po stopách hrdinov SNP. “ Tento rok začala trasa v dňoch 23.-25.5. 2018 na Dukle a pokračovala cez Svidník a Bardejov do Prešova.

Prvý deň z Dukly do Svidníka sa k pracovníkom EPS a príslušníkom ozbrojených zložiek, pridali aj študenti gymnázií z Banskej Bystrice, Tisovca a Bratislavy. Niektorí už boli druhýkrát a prisľúbili, že chcú zvládnuť  všetky etapy až po Devín. ,,Vlani som to prijal ako výzvu. Strýko mi povedal, že ma vezme na poriadnu – akože chlapskú, desaťkilometrovú túru. Keď som mu po vlaňajšom pochode ukázal certifikát o zvládnutí 82 km s vojakmi, nechcel veriť.  Aj preto som tu. Dodáva mi to silu a dvíha sebavedomie,“ hovorí gymnazista Peter Rodziňák. Ďalšia gymnazistka Kamila Klamová dodala: ,,Hoci budem budúci rok maturovať a v tom čase nebudem môcť byť na pochode, ako vysokoškoláčka by som chcela prejsť aj ďalšie etapy.“ Preto generálny duchovný plk. Marian Bodolló podobne ako vlani opakuje slová: „Podporiť odkaz Slovenského národného povstania vojakmi spolu s mladými ľuďmi – to má nielen symboliku, ale aj silu.“

Druhý deň končiaci v Bardejove bol zatiaľ najnáročnejšou etapou zo všetkých ročníkov. Úsek meral 33 km a okrem značného prevýšenia sa v závere pochodovalo z Hažlína do Bardejova po asfaltovej ceste. Je viac ako prirodzené, že spolu s bolesťou nôh na vysiľujúcom slnku sa dostavila aj únava. Všetko však bolo zabudnuté po prijatí v Bardejove, kde po Bohoslužbe a kladení vencov obetiam II.svetovej vojny sa primátor nielen prihovoril, ale aj poďakoval vojakom za propagáciu odkazu SNP. Všetkým venoval prekrásnu publikáciu o Bardejove so  svojim podpisom. Po jeho príhovore bol prečítaný pozdrav prezidenta SR Andreja Kisku. Jeho celé znenie je uvedené v prílohe. ,,Opäť nás potešil prístup starostov a riaditeľov základných a stredných škôl. Prihovorili sa nám, poskytli nám ubytovanie, pripravili občerstvenie, ale v obci Kurimka bola okrem obeda pripravená aj kronika obce, kam sa všetci zapísali,“ dodal Milan Gajdoš z Ústredia Ekumenickej pastoračnej služby v OS a OZ, ktoré pochod organizovalo.

Tretí deň z Bardejova do Prešova absolvovali účastníci pochodu do Demjaty ako kedysi regrúti – vlakom. Po vystúpení a zoradení na nástupišti v Demjate pokračovala cesta pochodujúcich Veľkým a Malým Slivníkom cez Terňu a Kanaš do Prešova. Záver etapy už bol okrem ochladenia poznačený aj jemným dažďom, ktorý však nikomu nevadil. Príhovor viceprimátora na námestí  po kladení vencov s plnými poctami  a hymne  už len zdôraznil význam a odhodlanie pokračovať v tejto aktivite so snahou pritiahnuť k nej čo najviac mladých ľudí.

Záver už tradične patril službám Božím v prešovskom evanjelickom chráme Božom, s poďakovaním všetkým účastníkom, zabezpečovaciemu tímu, ale aj odovzdaniu pamätných medailí tvorcom brožúrky ,,Sprievodca vojenského pochodu“ a to Jánovi Vargovi a Františkovi Ruščákovi.

Príloha: Pozdrav Prezidenta SR

*Budúcoročná trasa III. ročníka s celkovou dĺžkou 99 km nadviaže na Prešov a povedie cez Košice až do Rožňavy.

Scroll to Top