LOTN a VHÚ začali novú odbornú spoluprácu

V rámci odbornej spolupráce medzi Vojenským historickým ústavom (VHÚ) a Leteckými opravovňami Trenčín (LOTN) sa v tomto roku bude realizovať renovácia a odborné ošetrenie štyroch zbierkových predmetov, resp. štyroch kusov leteckej techniky. Konkrétne sa budú realizovať všetky potrebné renovačné práce povrchu zbierkových predmetov, renovácia náteru, oprava/renovácia skiel, ošetrenie podvozkov a interiéru (čalúnenie) a ostatné individuálne špecifikované práce. Renovovaná technika bude následne uložená v priestoroch LOTN, pričom po vybudovaní novej múzejnej haly vo Vojenskom historickom múzeu Piešťany sa vrátia už do interiérových priestorov.

Zoznam zbierkových predmetov, ktoré budeme v roku 2021 renovovať:

1. Lietadlo podzvukové prúdové jednomotorové jednomiestne stíhacie MiG – 15 bis

2. Lietadlo podzvukové prúdové jednomotorové jednomiestne vlečné Aero L-39V Albatros

3. Vrtuľník dvojmotorový ťažký špeciálny Mi – 8 PPA, rušička elektronických zariadení AKACIA

4. Lietadlo nadzvukové prúdové dvojmotorové jednomiestne stíhacie MiG – 19PM

Ukončenie prác na prvých štyroch kusoch techniky je naplánované na december 2021. V tejto spolupráci by mali LOTN a VHÚ pokračovať aj budúci rok, kedy sa predpokladá komplexná rekonštrukcia 6 ks múzejných predmetov.

S výsledkom sa budú môcť milovníci vojenskej minulosti Slovenska zoznámiť v roku 2024 pri slávnostnom sprístupnení zmodernizovanej haly H-1 v areáli Vojenského historického múzea v Piešťanoch.

Foto: A. Liška

Scroll to Top