S Kanadou o spolupráci v eFP i o deťoch v ozbrojených konfliktoch

Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák dnes na pôde rezortu prijal chargé d’affairs Veľvyslanectva Kanady v SR Johna von Kaufmanna.

J. Kaufmann poďakoval za príspevok SR do práporovej skupiny predsunutej prítomnosti (eFP) pod vedením Kanady v Lotyšsku a vyjadril záujem preskúmať možnosti prezentácie spolupráce Kanady a Slovenska v eFP.

R. Ondrejcsák ocenil doterajšiu spoluprácu s Kanadou pri zapojení sa do eFP, ktorá by mala byť odrazom pre intenzívnejšiu bilaterálnu spoluprácu v oblasti bezpečnosti a obrany. Informoval, že slávnostne sa s naším kontingentom pred nasadením rozlúčime už tento štvrtok 21. júna a do dvoch týždňov by už našich 152 vojakov malo byť v Lotyšsku. Ide o jednu z najdôležitejších aktivít Aliancie a zároveň naše vyjadrenie solidarity so spojencami. Pôsobiť v Pobaltí chceme dlhodobejšie.

J. Kaufmann tiež požiadal o podporu pri uvedení tzv. Vancouverských princípov do praxe. Ide o princípy týkajúce sa budovania mieru a prevencie regrutovania a využívania detí v ozbrojených konfliktoch, ktoré boli prijaté na pôde OSN na jeseň minulého roku a prihlásilo sa k nim už 64 štátov (medzi nimi aj Slovensko). Cieľom je vypracovanie príručky pre lepšie pochopenie problému detských vojakov v operáciách na budovanie mieru, ktorá má byť základom pre národné doktríny a výcvik pred nasadením do operácií a misií. 

R. Ondrejcsák prisľúbil podporu vypracovaniu príručky aj poskytnutím dlhoročných bohatých skúseností z pôsobenia SR v misiách OSN. 

Scroll to Top