Vojenskí policajti sa po úspešnom splnení úloh vrátili zo Stredomoria, Slovensko nateraz ukončilo pôsobenie v operácii SOPHIA

Príslušníci Vojenskej polície, ktorí pôsobili v Stredozemnom mori v rámci druhej rotácie v operácii EUNAVFOR MED Sophia II, sa po úspešnom splnení úloh vrátili na Slovensko. 10 vojenských policajtov dnes v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici privítal riaditeľ Vojenskej polície plukovník Michal Migát. Pôsobenie vojenských policajtov v tejto operácii bolo nateraz v zmysle Národnou radou SR schváleného mandátu ukončené. Opätovne sa do tejto operácie zapojíme pravdepodobne v roku 2020.
 
„Som veľmi hrdý na úspešné pôsobenie našich príslušníkov v operácii Európskej únie Sophia, ako aj na skutočnosť, že sme prispeli k bezpečnosti v Európskej únii. Pevne veríme, že budeme opäť pokračovať v tejto spolupráci s nemeckým partnerom,“ povedal riaditeľ Vojenskej polície plukovník Michal Migát.  
 
Od januára tohto roku pôsobila v tzv. „Boarding teame“ na lodi pod nemeckým velením druhá rotácia zložená z dvoch päťčlenných tímov, príslušníkov slovenskej Vojenskej polície, ktorá v Stredomorí plnila úlohy medzinárodnej operácie EUNAVFOR MED Sophia. Slovenský naloďovací „boarding“ tím sa počas zásahu podieľal na záchrane viac ako 400 migrantov, z toho 41 žien a 9 detí.
 
Cieľom operácie EUNAVFOR MED Sophia je zastaviť prevádzanie ľudí z afrických štátov do Európy v súvislosti s migračnou krízou. Slovenská republika sa do svojej historicky prvej námornej operácie zapojila v auguste minulého roka. Príslušníci Vojenskej polície majú za sebou desiatky záchranných operácií a kontrol iných plavidiel.
Scroll to Top