Americký kongres začal s procesom schvaľovania ponuky na nákup stíhacích lietadiel F-16 pre Slovensko

Kongres Spojených štátov amerických dnes na základe požiadavky Ministerstva obrany SR začal s procesom schvaľovania ponuky na nákup stíhacích lietadiel F-16 pre Slovenskú republiku (tzv. Letter of Offer and Acceptance) v rámcovej sume 2,91 miliardy amerických dolárov. Táto finančná čiastka je navýšená o približne miliardu eur z dôvodu, aby sa v prípade ďalších potrieb objednávateľa nemusel opätovne realizovať proces schvaľovania. Ide o bežný postup, ktorý je v zmysle využitia možností programu FMS nevyhnutný a bol využitý aj v prípade nákupu vrtuľníkov UH-60M Black Hawk, kde bola rámcová suma navýšená o približne 130 miliónov eur.
 
Ministerstvo obrany zároveň upozorňuje, že ak kongres ponuku schváli, v žiadnom prípade to neznamená, že vedenie rezortu už rozhodlo o nákupe tohto typu stíhacích lietadiel. Po zvážení ponuky, tak z americkej ako aj švédskej strany, predloží minister obrany SR Peter Gajdoš najefektívnejšie riešenie vláde SR, a to najneskôr do 29. júna 2018.
 
Súhrnné informácie z ponuky, ktorá aktuálne podlieha schvaľovaniu v kongrese, budú v krátkom čase zverejnené na webovej stránke agentúry DSCA (Defence Security Cooperation Agency). Súčasťou ponuky pre Slovenskú republiku bude aj splátkový kalendár za samotné lietadlá a výzbroj, výcvik a logistická podpora. Ako celok ju rezort obrany porovná s návrhom švédskej vlády na nákup lietadiel JAS – 39 Gripen. Celkovo má Slovensko záujem o kúpu 14 stíhacích lietadiel.
Scroll to Top