Bojovú skupinu EÚ krajín V4 posilní v roku 2019 aj Chorvátsko

Bojovú skupinu Európskej únie krajín V4 posilní v roku 2019 aj Chorvátsko. Na okraj zasadnutia ministrov obrany členských štátov EÚ v Bruseli to dnes potvrdili podpisom nóty o pristúpení Chorvátska ministri obrany Vyšehradskej skupiny spoločne so svojím chorvátskym partnerom. 

 

„Pristúpenie Chorvátska do pripravovanej bojovej skupiny vzišlo zo série rokovaní na expertnej úrovni, pričom potvrdené bolo aj počas minulotýždňového rokovania ministrov obrany V4 v Tatranskej Lomnici. Som presvedčený, že spôsobilosti, ktorými Chorvátsko prispeje, budú dôležitým posilnením tohto zoskupenia,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš.

 

Témou dnešného zasadnutia ministrov obrany členských štátov EÚ bola tiež spolupráca medzi NATO a Európskou úniou s dôrazom na otázky hybridných a kybernetických hrozieb, ako aj misie a operácie EÚ.

 

Šéf slovenského rezortu obrany počas dnešného rokovania vyzdvihol úlohu operácie EUNAVFOR MED Sophia ako dôležitého nástroja v boji s nelegálnou migráciou.   Slovenská republika v nej aktívne pôsobila od augusta 2017 do júna 2018. Počas rokovania rezonovala aj otázka revízie pravidiel vyloďovania migrantov zachránených plavidlami operácie v medzinárodných vodách, ktorou Taliansko podmieňuje predĺženie mandátu operácie. „Našou ambíciou je v spolupráci s Nemeckom obnoviť slovenský príspevok do operácie v úvode roka 2020, čo som deklaroval aj na dnešnom zasadnutí. Zároveň som tým potvrdil aj náš pozitívny náhľad na vyriešenie súčasného stavu a predĺženie mandátu operácie. Iný scenár si z hľadiska obmedzenia migračnej vlny a boja proti prevádzačským sieťam nesmieme pripúšťať, uviedol minister Gajdoš. 

Scroll to Top