Delegácia zo Slovenska si vo Varšave pripomenula 20. výročie vstupu Poľska do NATO

Delegácia zo Slovenska si dnes vo Varšave pripomenula 20. výročie vstupu Poľska do NATO. Na oficiálnych oslavách sa zúčastnili predsedovia vlád a ministri obrany členských krajín V4, ako aj predstavitelia NATO. Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes zároveň navštívil slovenských vojakov, ktorí v Poľsku pôsobia v rámci štruktúr Aliancie.  

 

„Krajiny Vyšehradskej skupiny s výnimkou Slovenska si tento rok pripomínajú už 20 rokov členstva v NATO. A aj keď  my sme spomedzi partnerov V4 súčasťou Aliancie najkratšie, nič to nemení na tom, že počas 15 ročného členstva sme si rovnako ako naši partneri vybudovali status zodpovedného a rešpektovaného člena a o našom regióne je v NATO počuť,“ uviedol minister Peter Gajdoš.

 

Aktuálne pôsobí v rámci NATO v zahraničí celkovo 193 príslušníkov Ozbrojených síl SR, pričom doteraz sa ich v misiách a operáciách Aliancie vystriedalo viac ako 6500. V Poľsku je v súčasnosti nasadených celkovo 18 slovenských profesionálnych vojakov, z toho 16 v štruktúrach NATO a EÚ a 2 na pozíciách tzv. Národného podporného prvku. V rámci spolupráce uskutočnilo Slovensko spolu s Poľskom v roku 2018 celkovo 18 cvičení, resp. výcvikových aktivít, z čoho 11 sa konalo na území SR.

Scroll to Top