Čatár Martin Malovec z Ochrany a sprevádzania osôb VP v Bratislave konštatuje, že v tento rok pre deti pripravili počas troch dní od 15. do 17. apríla v rámci Detského kempu Vojenskej polície 2019 zaujímavý program. „Spoločne s chovancami sme navštívili v Liptovskom Mikuláši Stredisko vodného slalomu ASVŠ Dukla. Prezreli si lodenicu, vyskúšali si slalomovú trať na rafte, stretli sa s olympijským víťazom Michalom Martikánom. V ďalší deň navštívili Centrum výcviku Lešť. Na cvičných skalách Bralce si vyskúšali pod dohľadom špecialistu pre túto oblasť vo vojenskej polícii kapitána Martina Urbana rôzne lanové techniky, slúžiace na prekonávanie skalných prekážok. Preverili si orientáciu v neznámom teréne. Navštívil ich aj riaditeľ Vojenskej polície plukovník Michal Migát, ktorý ich oboznámil s úlohami a poslaním vojenských policajtov. Zoznámili sa s prieskumnou verziou bojového vozidla pechoty. Príslušníci banskobystrickej Dukly pre nich vo Vlkanovej pripravili rôzne súťaže a stanoviská, na ktorých si vyskúšali nielen svoju obratnosť a rýchlosť pri zdolávaní prekážok, ale aj mušku pri streľbe z laserových zbraní na biatlonovom trenažéri. Na záver v Hronseku ich oboznámil hlavný kynológ MO SR a vedúci oddelenia kynológie Vojenskej polície major Peter Šoltés s výcvikom psov a psovodov. Niektorí sa odvážili a vyskúšali si svoju odvahu aj v úlohe figurantov pri zásahu služobných psov,“ spomína Martin, ktorý bol v minulosti reprezentantom Slovenska v ľahkej atletike a členom Dukly.
Spoločne s ním celý kemp organizujú aj jeho kolegovia rotní: Milan Gmiter, Miloš Halecký, Jozef Jurík, čatár Marcel Štofko, nadrotmajster Štefan Tršo, rotmajster Matúš Jonov a kapitán Martin Urban. Všetci sa snažili pripraviť pre deti zaujímavý program. Deťom sa páčil. Vychovávateľ Marián Beňo vysvetľuje, že každý rok vojenskí policajti zavítajú medzi chovancov, aby ich oboznámili s činnosťou ozbrojených síl a najmä Vojenskej polície. A deti zasa zažívajú počas svojich návštev vo Vlkanovej-Hronseku zaujímavý vojenský výcvik a zoznamujú sa s činnosťou vojenských policajtov. „Pobyt u vojenských policajtov je za odmenu. Na základe študijných výsledkov i telesnej zdatnosti sme nakoniec vybrali najlepších chlapcov a dievčatá. Je to pre nich motivácia, aby nepoľavili vo svojom úsilí. Najmladšia Ingrid má 10 rokov a najstarší Roland 17 rokov.“ A dodáva, že práve tento kemp i návštevy u vojenských policajtov možno niektorého z chlapcov, ale vraj aj dievčat v blízkej budúcnosti motivujú k vstupu do ozbrojených síl.
Dvanásťročnej Janke, ktorá je na kempe už po druhý raz sa najviac páčilo lezenie po skalách a biatlonový trenažér. Jej družstvo, ktoré viedla ako kapitánka aj vyhralo v súťaži. Pätnásťročný Michal je na kempe po prvý raz. Priznáva, že dostal poriadne zabrať na rannej rozcvičke. Ešte je plný zážitkov z jazdy na bojovom vozidle, páčil sa mu aj zjazd na divokej vode kanála na rafte. „Vojenskí policajti a vôbec vojaci majú zaujímavé povolanie, ale ako som mal možnosť presvedčiť sa na Lešti aj poriadne náročné,“ poznamenáva Michal.
Chovanci Centra pre deti a rodiny v Kráľovej Lehote, najmä ich chlapčenská časť sa živo zaujímali aj o zážitky, ktoré vojenskí policajti zažili pri plnení úloh v zahraničných misiách a operáciách. Či už v Afganistane, na Balkáne, na Cypre, alebo na cvičeniach mnohonárodného práporu vojenskej polície NATO.