Minister Gajdoš ocenil priamych účastníkov vesmírnej misie „Štefánik“

Pred 20. rokmi vstúpil na palubu kozmickej lode Sojuz TM-29 vojenský pilot Ivan Bella a stal sa tak prvým a jediným slovenským kozmonautom. Dnes ho pri príležitosti výročia jeho letu do vesmíru ocenil Pamätnou medailou k 25. výročiu vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky minister obrany SR Peter Gajdoš. Spolu s ním ocenil aj ďalších účastníkov vesmírnej misie „Štefánik“, ktorí sa dnes zúčastnili na konferencii v Bratislave.
 
„Letom prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu do vesmíru sa Slovenská republika zaradila medzi krajiny, ktoré sa úspešne zapojili do vedeckého výskumu kozmického priestoru. Bola to jedinečná príležitosť, ktorá sa už pravdepodobne nikdy nezopakuje,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.
 
Pamätnou medailou k 25. výročiu vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky boli šéfom rezortu obrany ocenení účastníci vesmírnej misie Štefánik Viktor Afanasiev, Sergej Avdejev, Ivan Bella, Michal Fulier, Claudie Haigneré, Jean-Pierre Haigneré,  Saližan Šaripov a Gennadij Padalka (nemohol sa osobne zúčastniť).
 
Plukovník Ivan Bella poďakoval všetkým, ktorí mu pomohli konferenciu v Bratislave zorganizovať. “Bol to môj sen poďakovať ľuďom, ktorí pred 20. rokmi pomohli zviditeľniť Slovenskú republiku, a to nielen počas samotného letu, ale aj počas celej prípravy,” povedal.
 
Podujatie, ktorého súčasťou bola aj konferencia s názvom 20 rokov po – možnosti zapojenia sa Slovenskej republiky do vesmírnych projektov ESA, zorganizoval Slovenský letecký zväz generála Dr. M. R. Štefánika pod vedením plk. v. v. Jozefa Takácsa. Minister obrany Peter Gajdoš prevzal nad podujatím záštitu.

Scroll to Top