Minister Gajdoš privítal delegáciu Kurzu národnej obrany zo Španielska

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes v priestoroch rezortu obrany oficiálne privítal účastníkov Kurzu národnej obrany, ktorý každoročne organizuje Španielske národné centrum obranných štúdií (CESEDEN). Počas nasledujúcich dní budú mať účastníci kurzu v Bratislave možnosť diskutovať s predstaviteľmi rezortu obrany a Ozbrojených síl SR o aktuálnych otázkach obrany a bezpečnosti, ako aj o dôležitosti spolupráce v rámci NATO a EÚ. S účastníkmi kurzu diskutoval aj predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko.

Väzby medzi Slovenskou republikou a Španielskym kráľovstvom sú veľmi silné a integrácia v rámci NATO a EÚ nás ešte viac zbližuje. Dnešné stretnutie potvrdzuje aktívnu spoluprácu medzi oboma krajinami,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Ako ďalej doplnil, tento kurz je príležitosťou ako predstaviť účastníkom vývoj v ozbrojených silách v zmysle nových národných strategických dokumentov, ako aj Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030 a v nadväznosti na to systémovú a systematickú modernizáciu ozbrojených síl.      
 
Šéf rezortu obrany ďalej pripomenul, že Slovensko veľmi citlivo vníma zmeny bezpečnostného prostredia a k svojim medzinárodným záväzkov pristupuje svedomito. Ďalej zdôraznil, že ambíciou Slovenska je dosiahnuť výšku obranných výdavkov na úrovni 1,6 % HDP do roku 2020 a 2 % do roku 2024. „Slovenskej republike ako aktívnemu členovi NATO a EÚ záleží na kolektívnej obrane a bezpečnosti, čoho dôkazom je náš príspevok v Iraku v oblasti odmínovania, ako aj plánované nasadenie do 152 slovenských profesionálnych vojakov v rámci predsunutej prítomnosti NATO v Lotyšsku,“ doplnil. V rámci Stálej štruktúrovanej spolupráce PESCO vyzdvihol minister Gajdoš úspech slovenského projektu nepriamej delostreleckej palebnej podpory „EuroArtillery“ ako príklad implementácie Globálnej stratégie EÚ v oblasti obrany a bezpečnosti. 
 
Návšteva účastníkov kurzu potrvá do 19. apríla 2018. Zúčastňujú sa na ňom poslanci španielskeho parlamentu, štátni predstavitelia administratívy a obranného priemyslu, predstavitelia univerzít a masmédií, ako aj predstavitelia španielskych ozbrojených síl. Účastníci kurzu zo Španielska prejavili záujem dozvedieť sa viac o strategických dokumentoch Slovenskej republiky z dielne rezortu obrany, najmä o novej Bezpečnostnej a Obrannej stratégii SR.

Scroll to Top