Minister Gajdoš rokoval v Prahe s americkým ministrom obrany J. Mattisom

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes v Prahe rokoval s americkým ministrom obrany Jamesom Mattisom. V Českej republike sa stretli pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku Československej republiky. Témami rokovania boli predovšetkým modernizačné projekty, plnenie záväzkov voči NATO a zvyšovanie výdavkov na obranu. Ozbrojené sily SR už majú vo výzbroje prvé štyri vrtuľníky americkej výroby UH-60M Black Hawk a v lete prijala vláda SR strategické rozhodnutie o nákupe stíhacích lietadiel F-16. 
 
„Spojené štáty americké sú našim strategickým partnerom a rozhodnutie modernizovať našu taktickú bojovú letku práve americkými stíhacími lietadlami F-16, vzájomné vzťahy ešte posilnilo. V súčasnosti pokračujeme v  rokovaniach o konečnej podobe zmluvy. Veľmi však oceňujem, že vláda SR sa stotožnila s naším návrhom a prijala rozhodnutie kúpiť práve tieto špičkové stroje,” povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Amerického ministra tiež informoval o ďalšej modernizácii v zmysle Dlhodobého plánu rozvoja obrany do roku 2030 s dôrazom na 3D radary a obstaranie novej pozemnej techniky.
 
Americký minister obrany J. Mattis sa na stretnutí zaujímal o stav pripravovaného kontraktu na nákup stíhacích lietadiel. Zároveň potvrdil, že Spojené štáty sú v zmysle zmluvy pripravené na zabezpečenie výcviku pilotov a príslušného technického pozemného personálu. Ocenil tiež zvyšovanie výdavkov na obranu, ktoré bude v budúcom roku vo výške 1,73 percenta HDP, čo v peniazoch predstavuje medziročný nárast o viac ako 500.000 eur. „Ste dôkazom toho, že aj malá krajina môže priniesť veľké správy,” povedal.
 
Témou spoločného stretnutia bolo aj 100. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Scroll to Top