Minister Gajdoš si na Bradle uctil pamiatku generála M. R. Štefánika

Minister obrany SR Peter Gajdoš si dnes v rámci celoštátnej spomienkovej slávnosti na Bradle pripomenul 99. výročie tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika. Jeho pamiatku si dnes pri mohyle pripomenuli aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko, premiér Peter Pellegrini a predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko. Spomienka na Bradle v roku 100.-tého výročia vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov, sa dnes začala symbolicky preletom lietadiel Vzdušných síl Ozbrojených síl SR a Armády Českej republiky.
 
“Milan Rastislav Štefánik bol nielen vojak, bol predovšetkým humanista a vlastenec. Všetko, čo robil, robil pre svojich milovaných Slovákov,” povedal predseda Národnej rady SR Andrej Danko. Zdôraznil, že bez jeho schopností by spoločný štát nevznikol. “O tom, že máme byť na čo hrdí, sa presviedčam na všetkých stretnutiach slovenskej diplomacie,” zdôraznil.
 
“My politickí súčasníci môžeme len obdivovať jeho politický a dioplomatický cit, analýzu vojenského prostredia, ako aj stanovenie reálnej stratégie k naplneniu cieľa, ktorým bol vznik samostatnej Československej republiky,” uviedol predseda vlády SR Peter Pellergrini.
 
„Každý národ by mal poznať svoju históriu, a preto by sme všetci mali vždy pamätať na muža, ktorý tak veľa urobil pre vznik samostatného štátu Čechov a Slovákov,“ zdôraznil minister obrany Peter Gajdoš. Ako ďalej pripomenul, generála Štefánika a jeho odkaz nám dnes pripomínajú ulice, námestia i inštitúcie, ktoré sú po ňom pomenované.  “A ja som hrdý, že jednou z nich je aj naša Akadémia ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši, ktorá pripravuje dôstojníkov pre Ozbrojené sily Slovenskej republiky,” povedal.
 
Generál Milan Rastislav Štefánik, vojak, astronóm, politik, diplomat, prvý československý minister vojny, sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách. Zomrel tragicky 4. mája 1919, keď jeho lietadlo havarovalo v blízkosti Ivanky pri Dunaji. Miestom jeho posledného odpočinku je mohyla od architekta Dušana Jurkoviča.
Scroll to Top