Minister Gajdoš si na celoštátnych oslavách v Martine pripomenul 100. výročie prijatia Martinskej deklarácie

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa dnes v Martine zúčastnil na celoštátnych oslavách pri príležitosti 100. výročia prijatia Martinskej deklarácie, ako aj vzniku Československej republiky. Pri tejto príležitosti sa na Námestí SNP konala prezentácia Ozbrojených síl SR, vojaci vypálili delostrelecké salvy a verejnosť mala možnosť vidieť aj spoločný prelet leteckej techniky Ozbrojených síl SR a Armády Českej republiky. 

„Martinská deklarácia hovorila nielen o práve slovenského národa na sebaurčenie a jeho nezávislosti. Rovnako tak odsúdila vojnu a jej tvorcovia vyzvali slovenský národ k jednote a svornosti. Preto som presvedčený, že tieto hodnoty by sme si mali pripomínať s úctou a náležitým dôrazom každý rok, nielen pri významných a okrúhlych výročiach,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. „Len minulosť nám pripomenie, že princípy demokratického štátu a život v mieri nie sú samozrejmosťou,“ dodal. 

Deklaráciu slovenského národa prijala 30. októbra 1918 v Martine novovzniknutá Slovenská národná rada. Jej signatári sa tak prihlásili k právu národov na sebaurčenie a zároveň určili SNR ako jedinú inštitúciu oprávnenú vystupovať v mene slovenského národa. 

V rámci statických ukážok dnes rezort obrany predstavil verejnosti techniku ktorú majú vo výzbroji Ozbrojené sily SR. Okrem toho si mohli obyvatelia pozrieť aj prototyp bojového obrneného vozidla 8×8 Vydra, ktorého výroba bude znamenať prácu pre občanov Slovenskej republiky a výraznú podporu domáceho obranného priemyslu.

Scroll to Top