Minister obrany SR Peter Gajdoš si dnes pripomenul 73. výročie tragédie v obci Skýcov, ktorú na konci 2. svetovej vojny vypálili nemeckí vojaci. Zdôraznil, že je nevyhnutné pripomínať si takéto udalosti, pretože iba tak môžu byť mementom pre všetkých tých, ktorí dnes majú tendenciu podľahnúť vízii ľudí šíriacich extrémistické názory.
„Len ťažko si dnes možno predstaviť, čo vaši rodičia a starí rodičia prežívali až do 30. marca 1945, kým spustošenú obec Skýcov oslobodili vojská sovietskeho 2. ukrajinského frontu. No jedno je isté, život v slobode a v mieri stál statočným partizánom aj za risk, že budú musieť priniesť tú najvyššiu obetu. Kiež by ich statočnosť bola inšpiráciou aj pre dnešnú mládež, ktorá si len ťažko hľadá cestu k obrane svojej vlasti,“ povedal počas pietnej spomienky šéf rezortu obrany.
Minister Gajdoš pripomenul, že významnú úlohu v osvete o udalostiach z obdobia 2. svetovej vojny mal generál Ján Husák, ktorý bol spoluzakladateľom náučného partizánskeho chodníka Zlatno – Skýcov, ktorým každoročne prejdú zástupcovia všetkých generácií.
Obec Skýcov v okrese Zlaté Moravce bola počas druhej svetovej vojny sídlom viacerých partizánskych oddielov, ktoré pôsobili v jej okolí a obyvatelia obce vytvorili aj vlastnú partizánsku jednotku. Okupačné jednotky 16. marca 1945 obec za pomoc národnému boju za oslobodenie vypálili, pričom 13 obyvateľov odvliekli do koncentračných táborov. Skýcov oslobodili 30. marca 1945 vojská 2. ukrajinského frontu Červenej armády pod vedením maršala Malinovského. V roku 1949 bol v obci odhalený pamätník obetiam 1. a 2. svetovej vojny.