„Obec Makov patrí medzi tri posledné slovenské obce, ktoré boli oslobodené spod okupácie, nacistický útlak tu teda trval najdlhšie. Preto som veľmi rád, že sme si dnes ukončenie najstrašnejšej udalosti v dejinách pripomenuli práve tu. Pamätník, ktorý si vybudovali sami občania, bude ešte mnoho generácií pripomínať, aké strašné následky môže mať nacizmus a akékoľvek extrémistické zmýšľanie,“ povedal po pietnej spomienke šéf rezortu obrany.
Minister Gajdoš tiež pripomenul, že obec Makov je hraničnou obcou a leží neďaleko hraníc s Českou republikou. Pietna spomienka v obci Makov je teda zároveň v roku 100. výročia vzniku Československej republiky symbolická a odkazuje na spoločnú históriu Čechov a Slovákov.
Obce Makov, Klokočov a Korňa v okrese Čadca sú poslednými oslobodenými obcami na území Slovenska. Spod fašistickej okupácie ich oslobodili jednotky sovietskej 18. armády 4. ukrajinského frontu 3. mája 1945, len 5 dní pred kapituláciou nacistického Nemecka. Obyvatelia obce sa v posledných vojnových rokoch aktívne zúčastňovali partizánskeho hnutia odporu. Jedným z najznámejších rodákov Makova a partizánov bol kpt. Pavol Bilík, ktorý sa zúčastnil Slovenského národného povstania a ktorý bol za účasť v odboji aj popravený. Po kpt. Bilíkovi je pomenovaná aj známa turistická chata pod Hrebienkom vo Vysokých Tatrách (Bilíkova chata)