Minister obrany Peter Gajdoš otvoril 5. ročník výstavy NATO EOD Demonstrations and Trials

Nové technológie a trendy v oblasti likvidácie výbušných zariadení (EOD) si môžu návštevníci pozrieť v rámci 5. ročníka NATO EOD Demonstrations and Trials dnes a vo štvrtok 20. septembra 2018 v priestoroch bratislavského výstaviska. Výstavu organizovanú Centrom výnimočnosti v Trenčíne pre oblasť EOD dnes otvoril minister obrany SR Peter Gajdoš.
 
„Aj dnes má Slovenská republika v tejto oblasti svoje nezastupiteľné miesto a naším spojencom a partnerom máme čo ponúknuť, čoho dôkazom je aj naša angažovanosť na Ukrajine, kde je Slovenská republika vedúcou krajinou v rámci Zvereneckého fondu NATO pre oblasť EOD a C-IED,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. Ako ďalej doplnil, na tohtoročnej výstave v rámci NATO EOD Demonstrations and Trials sa zaregistrovalo viac ako 360 účastníkov z 22 krajín sveta. „A aj táto rekordná účasť svedčí o dôležitosti, relevantnosti a pridanej hodnote tohto projektu,“ doplnil.  
 
Náčelník Generálneho štábu OS SR genpor. Daniel Zmeko zdôraznil, že príslušníci OS SR sú v oblasti EOD špecialisti na najvyššej úrovni. „A to sme dokázali aj tým, že máme na Slovensku nielen národné, ale aj medzinárodné centrum EOD. A potvrdzuje to aj nasadanie našich jednotiek a tímov pre túto oblasť v zahraničí, či už to bolo v Iraku, alebo v Afganistane,“ povedal.
 
Slovenská republika je od roku 2004 v rámci NATO vedúcou krajinou v oblasti EOD. Hlavnou témou tohtoročnej výstavy je “Multidisciplinárny prístup k EOD”. Podujatie je organizované Centrom výnimočnosti pre oblasť EOD v Trenčíne v spolupráci s  centrami výnimočnosti v Španielsku a Nemecku, a to pod záštitou divízie NATO pre nové bezpečnostné hrozby.
Scroll to Top