Minister obrany Peter Gajdoš rokoval s fínskym veľvyslancom Jukkom Pesolom

Minister obrany SR Peter Gajdoš prijal dnes na pôde rezortu obrany veľvyslanca Fínskej republiky Jukka Pesolu pri príležitosti jeho vymenovania do funkcie. Spoločnému stretnutiu dominovali otázky bilaterálnej spolupráce v oblasti obrany, ako aj podpora domáceho obranného priemyslu.
 
„Možnosti spolupráce medzi Slovenskou a Fínskou republikou možno nájsť nielen v oblasti obranného priemyslu, ale napríklad aj v rámci pôsobenia príslušníkov ozbrojených síl oboch krajín v misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. „Priestor na výmenu skúseností a poznatkov vytvárajú aj naše špičkové centrá, či už Centrum výcviku Lešť, Centrum výnimočnosti NATO pre oblasť likvidácie nevybuchnutej munície v Trenčíne, Výcvikové centrum RCHBO v Zemianskych Kostoľanoch, alebo aj kurz ISOC v Liptovskom Mikuláši,“ doplnil.
 
Šéf slovenského rezortu obrany diskutoval s fínskym veľvyslancom aj o regionálnej obrannej spolupráci. V tejto súvislosti vyzdvihol projekt NORDEFCO a taktiež ocenil spoluprácu Európskeho centra výnimočnosti pre boj s hybridnými hrozbami, ktoré spolupracuje s Centrom výnimočnosti NATO pre oblasť kybernetickej obrany, ktorého členom je aj Slovenská republika. „Obe inštitúcie sú dôležitým prvkom spolupráce medzi EÚ a NATO v oblasti boja s hybridnými a kybernetickými hrozbami. Som preto veľmi rád, že Slovenská republika je dôležitou súčasťou takejto spolupráce,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Partneri sa taktiež venovali nadchádzajúcemu predsedníctvu Fínska v Rade EÚ, vrátane spolupráce v iniciatíve PESCO.
 
Minister Gajdoš zároveň informoval veľvyslanca J. Pesolu o súčasnom stave spoločného projektu bojových obrnených vozidiel 8×8 Vydra, ako aj o postupe jeho ďalšej realizácie v zmysle systémovej a systematickej modernizácie Ozbrojených síl SR v súlade s Dlhodobým plánom rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030.
Scroll to Top