Minister obrany Peter Gajdoš sa vo Francúzsku zúčastňuje na medzinárodnej vojenskej púti

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa dnes zúčastňuje na medzinárodnej vojenskej púti v Lurdoch vo Francúzsku. Oficiálny otvárací ceremoniál sa začne vo večerných hodinách. Na jedno z najznámejších pútnických miest sveta vycestovala aj viac ako 150 členná slovenská delegácia príslušníkov Ozbrojených síl SR a Ozbrojených zborov SR, aby sa pripojili k viac ako 25 000 vojenským pútnikom z 30 krajín sveta. 
 
„Tohtoročná téma medzinárodnej vojenskej púte «Hľadaj mier a usiluj sa oň» reflektuje meniacu sa bezpečnostnú situáciu vo svete a nemenný fakt, že mier nie je samozrejmosťou. Práve naopak, aj dnes je potrebné k nemu opäť hľadať cestu, budovať a udržiavať ho a predchádzať tak ničivým ozbrojeným konfliktom,“ vyzdvihol symboliku témy vojenskej púte minister obrany Peter Gajdoš. 
 
„V stretnutí vojakov z celého sveta v spoločných duchovných prosbách je naozaj silná symbolika túžby po mieri, a to práve ľudí, ktorí denno-denne držia v rukách zbrane – pripravení chrániť svoju vlasť a národ,“ zdôraznil šéf rezortu obrany. Ako ďalej dodal, Slovensko sa na medzinárodnej púti zúčastňuje už 24.-krát.  
 
Ako uviedol ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov Mons. František Rábek stretávanie sa vojakov z rôznych krajín na púti v Lurdoch napomáha k vytváraniu priateľských vzťahov. “Má to samozrejme aj duchovný rozmer, posilňovanie viery, spoločenstva cirkvi, pretože my kresťania do tohto spoločenstva patríme ponad všetky hranice štátov,” povedal. Zároveň ocenil účasť ministra Gajdoša a ministerky vnútra SR Denisy Sakovej na tejto púti, pretože jej tak podľa jeho slov pripísali vážny význam. 
 
Francúzske mesto Lurdy sa preslávilo zjaveniami sv. Bernadetty Soubirousovej, vďaka čomu sa od roku 1858 stalo jedným z najnavštevovanejších kresťanských pútnických miest sveta. Okrem duchovných dôvodov tu každoročne prichádzajú zástupy ľudí aj pre údajné liečivé účinky miestneho prameňa. Tohtoročná 61. medzinárodná vojenská púť bude v Lurdoch pokračovať aj v nasledujúcich dňoch až do 21. mája 2019. 
Scroll to Top