Ministri obrany členských krajín NATO diskutovali o výdavkoch na obranu

Ministri obrany členských krajín Severoatlantickej aliancie dnes v Bruseli diskutovali o navyšovaní obranných výdavkov, zdieľaní nákladov na kolektívnu obranu, ako aj o pokroku v rámci aktuálnych iniciatív. Dôležitou témou bola tiež budúcnosť operácie Resolute Support v Afganistane. 
 
„Slovensko je stabilným a zodpovedným členom Aliancie, preto trváme na potrebe plnenia záväzku vynakladania 2 % HDP na obranu. Je to dôležité tak pre obstaranie novej techniky, rozvoj infraštruktúry, ako aj pre zabezpečenie účasti našich vojakov v zahraničných misiách a operáciách. A v konečnom dôsledku pre bezpečnosť nás všetkých,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. 
 
Počas rokovaní venovali ministri osobitnú pozornosť aj operácii Resolute Support v Afganistane. V tejto súvislosti sa zhodli na priaznivom vplyve prítomnosti Aliancie na stabilitu tohto regiónu. 
 
Na okraj oficiálnych rokovaní sa uskutočnilo aj stretnutie ministrov obrany členských krajín prispievajúcich do posilnenej predsunutej prítomnosti NATO v Pobaltí pod vedením Kanady. Aktuálne v rámci nej pôsobí do 152 slovenských vojakov. Ministri tiež podpísali Memorandum o porozumení k vybudovaniu Regionálneho veliteľstva komponentu pre špeciálne operácie.  
Scroll to Top