Na Sliači pristáli ďalšie dva nové vrtuľníky Black Hawk

Na letisku Sliač dnes pristáli ďalšie dva nové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk, ktoré budú súčasťou výzbroje Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. 

 

„Ide o ďalší posun v modernizácii techniky našich vzdušných síl a zároveň tak aj o posilnenie ich spôsobilostí. Nové čierne jastraby budú slúžiť nielen pre potreby ozbrojených síl, ale najmä v prospech všetkých občanov v rôznych krízových situáciách,“ priblížil šéf rezortu obrany. Ako ďalej doplnil, len nedávno boli vrtuľníky Black Hawk nasadené pri hasení požiaru v ťažko dostupnom teréne Nízkych Tatier v katastri obce Bystrá a sú naplno zapájané do cvičení ozbrojených síl.

 

„Som veľmi rád, že za pôsobenia aktuálneho vedenia rezortu obrany sa začali reálne napĺňať projekty modernizácie. Nie je to iba záväzok voči našim spojencom, ale je to predovšetkým záväzok voči našim občanom,“ zdôraznil generálny tajomník Služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko. Zároveň vyjadril presvedčenie, že tak, ako sa vedeniu rezortu darí realizovať modernizačné projekty vzdušných síl, tak sa mu bude aj naďalej dariť  tiež pri projektoch pozemných síl. 

 

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Daniel Zmeko poďakoval vedeniu ministerstva obrany za úspešne zvládnutý akvizičný proces rozšírenia flotily vrtuľníkov a zároveň zdôraznil, že nové dva kusy vrtuľníkov prispejú k zdynamizovaniu procesu výcviku tak leteckého, ako aj pozemného personálu. 

 

S novými vrtuľníkmi UH-60M Black Hawk dnes na Slovensko prileteli piloti vzdušných síl, ktorých sa už na tento typ vrtuľníkov v Spojených štátoch amerických preškolilo celkovo 17 a ďalší traja sa doškoľujú. Posádky boli vyškolené na rôzne úlohy, napríklad leteckú prepravu, výsadky, záchranu osôb pomocou žeriavu, špeciálne spôsoby vysadenia, hasenie požiarov, či lietanie v horskom teréne.

 

Vzdušné sily Ozbrojených síl SR tak majú oddnes vo výzbroji už šesť vrtuľníkov tohto typu, pričom zvyšné tri budú v zmysle kontraktu doručené do konca roka 2019. Všetky budú dislokované vo Vrtuľníkovom krídle generálplukovníka Jána Ambruša v Prešove. 

Celkovo deväť vrtuľníkov UH-60M Black Hawk obstaralo Ministerstvo obrany SR prostredníctvom amerického vládneho programu FMS (Foreign Military Sales). V celkovej sume kontraktu vo výške 261 miliónov amerických dolárov je okrem ceny vrtuľníkov zahrnutá aj logistická podpora, výcvik leteckého a technického personálu a preprava vrtuľníkov na Slovensko.
Scroll to Top