P. Gajdoš: Medzinárodné cvičenie COOPSEC 2019 potvrdilo, že naši vojaci sú tímoví hráči, pripravení spolupracovať aj v medzinárodnom prostredí

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes navštívil vo výcvikovom priestore Ujmajor v Maďarsku príslušníkov Ozbrojených síl SR, ktorí sa zúčastňujú na cvičení krajín Stredoeurópskej obrannej spolupráce (CEDC) COOPSEC 2019. Pri tejto príležitosti ocenil prínos medzinárodného cvičenia a poukázal tiež na význam takejto spolupráce v rámci spoločného riešenia krízových situácií. Profesionálnym vojakom zároveň poďakoval za príkladnú reprezentáciu Slovenska. 

 

„Naši profesionálni vojaci si  spolu s kolegami z krajín CEDC počas cvičenia preverili schopnosť spolupracovať v medzinárodnom prostredí pri riešení krízových situácií, ktoré môžu vzniknúť počas migračnej vlny. Som presvedčený, že sa týchto úloh zhostili zodpovedne a že potvrdili, že sú tímovými hráčmi,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Ako ďalej vysvetlil, na medzinárodnom cvičení sa zúčastňujú aj príslušníci Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru SR. „Aj to je dôkazom toho, že rezort obrany a vnútra dokážu efektívne spolupracovať aj v podmienkach medzinárodného prostredia,“ doplnil. 

 

„Časť našich vojakov je súčasťou štábneho cvičenia, v rámci ktorého si precvičili komunikáciu a takisto si v medzinárodnom prostredí zjednotili postupy v rámci modelových situácií pri riešení utečeneckej krízy. Taktický tím CIMIC ukázal svoje spôsobilosti vyjednávania a dopravná čata potvrdila schopnosť spolupracovať ako súčasť medzinárodných patrol,“ priblížil veliteľ slovenskej jednotky na cvičení pplk. Juraj Bób. 

 

Minister obrany Českej republiky Lubomír Metnar zdôraznil potrebu cvičení tohto typu. „Počty utečencov sú stále vysoké a preto je potrebné precvičovať schopnosti nielen armád jednotlivých zúčastnených krajín, ale aj ďalších zložiek polície a integrovaného záchranného systému tak, ako sme to videli dnes,“ uviedol.  

 

Cieľom medzinárodného cvičenia COOPSEC 2019 je posilniť politickú a vojenskú spoluprácu medzi partnerskými krajinami Stredoeurópskej obrannej spolupráce (CEDC). Celkovo sa na ňom zúčastňuje 417 príslušníkov krajín CEDC vrátane 33 príslušníkov Ozbrojených síl SR aj s vojenskou technikou a 3 príslušníkov Ministerstva vnútra SR – Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru.                               

Scroll to Top