P. Gajdoš: Oceneným vojnovým veteránom patrí naše poďakovanie a uznanie

Vojnoví veteráni si dnes v priestoroch Štátnej opery v Banskej Bystrici prevzali v rámci 2. ročníka slávnostného koncertu Vojenskej hudby ocenenia, ktoré im odovzdali prezident SR a hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR Andrej Kiska a minister obrany SR Peter Gajdoš. Podujatie sa konalo pri príležitosti 100. výročia ukončenia 1. svetovej vojny.
 
„Oceneným vojnovým veteránom patrí naše poďakovanie a uznanie za to, čo v prospech slobody a mieru vykonali. A podujatia ako sú tie dnešné, nám poskytujú jedinečnú príležitosť odmeniť ich za službu pre našu krajinu aj takto verejne,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.
 
Pamätnú medailu k 25. výročiu vzniku Ozbrojených síl SR si z rúk ministra obrany Petra Gajdoša prevzali účastníci národného boja za oslobodenie čat. v. v. Jozef Sokol, Benjamín Strmeň a novodobí veteráni pplk. v. v. Jíří Kvasnička a rtm. v. v. Jozef Kubík.
 
Prezident SR Andrej Kiska ocenil Ďakovnou medailou prezidenta SR účastníkov národného boja za oslobodenie – brig. gen. v. v. Jána Iľanovského (ocenenie prevzal jeho syn) a Vladimíra Strmeňa. Ocenenie si prevzali aj ďalší novodobí veteráni plk. v. v. Ľubomír Kolenčík a rtn. Katarína Gašparíková.
 
V súčasnosti pôsobí v zahraničných misiách a operáciách v rámci medzinárodného krízového manažmentu 475 príslušníkov Ozbrojených síl SR, z toho 26 žien. Od vzniku Slovenskej republiky plnilo úlohy v zahraničí takmer 18 500 profesionálnych vojakov, z toho 521 žien. Rezort obrany v súčasnosti eviduje 7 686 vojnových veteránov, z toho 7 559 novodobých veteránov a 127 veteránov z obdobia 2. svetovej vojny.

Scroll to Top