P. Gajdoš: Spolupráca medzi Slovenskom a Českom v oblasti zbrojného priemyslu predstavuje príležitosť ako vzájomne posilniť potenciál oboch krajín a zvýšiť zamestnanosť

Spolupráca Slovenskej a Českej republiky v oblasti zbrojnej výroby by sa mohla výrazne posilniť. Vyplýva to zo záverov rokovania ministra obrany SR Petra Gajdoša a ministra obrany Českej republiky Lubomíra Metnara, ktorí sa dnes v delegáciách premiérov oboch krajín zúčastnili na 60. ročníku Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Brne. 
 
„Vynikajúcim príkladom pre možnú spoluprácu sú samohybné kanónové húfnice, ZUZANA 2, ktoré sú špičkovým produktom slovenského obranného priemyslu, ale zároveň základom ich podvozku je vozidlo TATRA, čo znamená, že by o ne mohla mať záujem aj Česká republika,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš. 
 
Ďalšou témou rokovania bola aj otázka spolupráce v oblasti Stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ tzv. PESCO, v rámci ktorej je Slovenská republika lídrom projektu nepriamej palebnej podpory „EuroArtillery“. „Som veľmi rád, že naším partnerom môžeme ponúknuť kvalitný produkt slovenského obranného priemyslu,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Ako ďalej vysvetlil, Slovensko má dlhodobú tradíciu vo vývoji a výrobe delostreleckých systémov. „V prípade členských štátov EÚ a krajín NATO ide o jednu z nedostatkových spôsobilosti, preto je možnosť spolupráce v tejto oblasti naozaj významná,“ doplnil.  
 
S ministrom obrany tiež prediskutovali možnosti spolupráce v rámci spoločného výcviku ako aj ďalšej spolupráce krajín V4, ktorej aktuálne Slovensko predsedá. Témou rokovania bolo aj obstaranie vozidiel 8×8 a 4×4, ktorými sa bude zaoberať slovenská vláda. K možnostiam ďalšej spolupráce budú ešte rokovať odborné tímy zo sekcií vyzbrojovania z oboch krajín.
 
Medzinárodný strojárky veľtrh v Brne je organizovaný pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa a 25. výročia vzniku Slovenskej republiky. Cieľom veľtrhu je poukázať na vývoj a spoločnú česko-slovenskú priemyselnú históriu. Slovenská republika je zároveň tento rok partnerskou krajinou Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Brne.

Scroll to Top