P. Gajdoš: Symbol červeného maku je prejavom úcty každému jednému vojnovému veteránovi, ktorý kedy okúsil vojnové besnenie

Minister obrany SR Peter Gajdoš si dnes na vojnovom cintoríne v Petržalke – Kopčanoch uctil všetkých vojnových veteránov. Po pietnej spomienke im zároveň vzdal hold aj svojou účasťou na 5. ročníku „behu na počesť vojnových veteránov“. Na podujatí, ktoré sa konalo symbolicky v deň 100. výročia ukončenia 1. svetovej vojny, sa zúčastnil aj predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko. 

„Som veľmi rád, že sme sa tu opäť stretli, aby sme svojou účasťou potvrdili, že skutočne nezabúdame a aby sme spoločne vzdali hold tým, ktorí položili svoje životy v boji za mier a slobodu. Naše poďakovanie v tento deň však rozhodne patrí každému jednému vojnovému veteránovi, ktorý kedy okúsil vojnové besnenie bez istoty návratu k svojim blízkym,“ povedal minister Peter Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že podpora takýchto podujatí vyplýva tak z programu Slovenskej národnej strany, ako aj programového vyhlásenia vlády. 

Predseda Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko pripomenul historické súvislosti z pôsobenia slovenských vojakov v 1. svetovej vojne. „Dnes sú opäť vo svete sily, ktoré si myslia, že vojna môže riešiť veci medzi národmi. Treba však jednoznačne povedať, že akýkoľvek zlý mier je lepší, ako tá “najlepšia” vojna. Pretože v mieri môže byť utrpenie, alebo všeličo iné, ale vo vojne zomierajú ľudia. Nedovoľme, aby sa toto zopakovalo,“ zdôraznil.

Minister obrany Peter Gajdoš zároveň pri príležitosti Medzinárodného dňa vojnových veteránov a 100. výročia ukončenia 1. svetovej vojny ocenil zásluhy viacerých vojnových veteránov a udelil im Pamätnú medailu k 25. výročiu vzniku Ozbrojených síl Slovenskej republiky.

Súčasťou spomienkového podujatia bol už tradične aj beh na počesť vojnových veteránov, ktorý sa začal symbolicky o 11. hodine a 11 minúte. Spolu s profesionálnymi vojakmi, študentmi Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika a reprezentantmi z Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica na čele s Matejom Tóthom odbehli účastníci viac ako 5 km dlhú trať.

Na Slovensku je v súčasnosti evidovaných celkovo 7 686 vojnových veteránov, z toho 7 559 sú novodobí veteráni a 127 veteráni 2. svetovej vojny. Rezort obrany v rámci skvalitnenia starostlivosti o nich novelizoval zákon o vojnových veteránoch. Ten zároveň umožní aj vybudovanie penziónu, ktorý veteránom poskytne dlhodobé, cenovo prijateľné ubytovanie, ako aj služby spojené so zdravotnou starostlivosťou.

Zároveň dnes profesionálni vojaci rozdávali vo viacerých mestách na Slovensku červené maky s letáčikmi, aby sa verejnosť dozvedela viac o Medzinárodnom dni vojnových veteránov a jeho tradícii.

Scroll to Top