Veliteľom kurzu bol kapitán britskej armády Anthony Kinsella, ktorý vyjadril spokojnosť s prístupom slovenských frekventantov k plneniu jednotlivých úloh. „Všetci ukázali snahu uspieť a vyriešiť neraz neľahké úlohy, ktoré sme im pripravili. Najmä záver kurzu v náročnom horskom teréne výcvikového priestoru dal všetkým poriadne zabrať,“ spokojne konštatuje britský veliteľ, ktorý v uplynulých rokoch získal bohaté praktické skúsenosti najmä z pôsobenia v Afganistane. Rovnako ako jeho skúsení inštruktori, ktorí pôsobili aj v Iraku.
Za slovenskú stranu mal kurz na starosti veliaci poddôstojník roty bojového zabezpečenia michalovského mechanizovaného práporu nadrotmajster Martin Nič. „Kľúčovou tematikou kurzu bolo vodcovstvo a taktika malých jednotiek. Začínali sme s teóriou, potom s praktickým výcvikom na posádkovom cvičisku trebišovských útvarov v Ozorovciach a vrcholom celej prípravy boli dve vyvedenia do Vojenského výcvikového priestoru Kamenica nad Cirochou. Jedno dvojdňové a záverečné štvordňové. V ich priebehu plnili rôzne úlohy, ktoré musí riešiť veliteľ jednotky pri svojej činnosti v obrane, útoku, pri zabezpečení. Prežívali v lesných podmienkach na hrebeni pohoria Vihorlat. Celý výcvik bol zo strany britských inštruktorov zameraný na prax. Cvičiť tak, ako budú bojovať… Cvič tvrdo a urob všetko preto, aby si potom v boji prežil,“ sumarizoval nadrotmajster Nič priebeh kurzu.
Kurz si pochvaľoval aj čatár Martin Palovčík a rotný Ján Medvec z michalovského mechanizovaného práporu, poručík Ján Štefančík z práporu ISTAR, či desiatnik Pavel Čunderlik z roty podpory velenia prešovskej brigády. „Išlo mi o zdokonalenie sa v taktike, kurz mi pomôže v mojom ďalšom kariérnom raste. Výcvik bol vedený zaujímavo, hoci dosť náročne. Neustále sa striedali aj neočakávané situácie. Bolo vidieť, že britskí inštruktori majú veľké praktické skúsenosti. Som rád, že som sa kurzu zúčastnil,“ hovorí desiatnik Čunderlik.
Inštruktori Britského vojenského poradného a výcvikového tímu v Českej republike z Vyškova (British Military Advisory and Training Team – BMATT) vycvičili od začiatku svojho pôsobenia vo Vyškove v roku 2000 tisícky príslušníkov nielen Armády Českej republiky, ale aj mnohých ďalších. V členských i nečlenských krajinách NATO. Kapitán Anthony Kinsella konštatuje, že v poslednom období viedli obdobné kurzy ako na Slovensku aj v Chorvátsku, Čiernej Hore, Ukrajine, Moldavsku, Arménsku či Uzbekistane. V závere kurzu boli ako najlepší vyhodnotení: rotní Pavol Hudák a Ján Medvec z michalovského mechanizovaného práporu a poručík Tomáš Fogaš z trebišovského zmiešaného mechanizovaného práporu.