V rámci prezentácie ozbrojených síl sa na autosalóne prvýkrát predstavila aj špičková vojenská technika

Ministerstvo obrany SR predstavilo verejnosti na tohtotýždňovom autosalóne v Nitre prototyp bojového obrneného vozidla 8×8. Návštevníci tak majú možnosť pozrieť si zblízka tento špičkový produkt domáceho obranného priemyslu vyrobený v spolupráci s Fínskom.
 
“Je to historicky prvýkrát, keď máme na Autosalóne nitrianskeho Agrokomplexu najmodernejšiu vojenskú techniku. Chcem za tento unikátny zážitok pre návštevníkov národného výstaviska poďakovať pánovi ministrovi. Verím, že spoluprácu našich rezortov pri výstavníctve, do budúcnosti ešte rozšírime,” povedala podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. 
 
„Bojové obrnené vozidlo 8×8 sme verejnosti ukázali už niekoľkokrát, pretože chceme, aby mali naši občania reálnu predstavu o tom, akým vozidlom chceme vyzbrojiť naše ozbrojené sily. Dôležité je povedať aj to, že jeho výrobou sa podporí zamestnanosť na Slovensku a je myslím pochopiteľné, že sme sa rozhodli ísť cestou domáceho produktu a dať prácu našim ľuďom,“ povedal minister obrany SR Peter Gajdoš. Zároveň zdôraznil, že výhodou tohto riešenia je aj fakt, že v prípade krízovej situácie budeme mať dodávky náhradných dielov zabezpečené vlastnými firmami. „To znamená, že nebudeme odkázaní na pomoc inej krajiny, ktorá pochopiteľne uprednostní vlastné záujmy,“ zdôraznil.
 
Minister Gajdoš tiež uviedol, že cieľom súčasného vedenia rezortu obrany je mať mladé, moderné a plnohodnotne vycvičené ozbrojené sily s potrebnou technikou. „Moderná technika, kvalitné podmienky pre vojakov a ich výcvik idú zákonite ruka v ruke a na základe toho tiež pokračujeme v naozaj systémovej a systematickej modernizácii. V prospech vojakov a tým zároveň aj všetkých občanov SR,“ zdôraznil.
 
Prototyp 8×8 už absolvoval vojskové skúšky, ktorých výsledky budú zapracované do návrhu ďalšieho postupu realizácie projektu BOV 8×8, ktorý prerokuje Bezpečnostná rada a vláda SR. V prípade ich súhlasu s navrhovaným postupom plánuje rezort obrany obstarať postupne do roku 2024 do 81 vozidiel tohto typu. Ich cena by nemala presiahnuť sumu 417 miliónov eur, pričom predpokladaná cena za jedno vozidlo bude nižšia ako 4 milióny eur s DPH.
Scroll to Top