Bezpečnostná rada a vláda vzali na vedomie informáciu o navrhovanom postupe ministerstva obrany na ochranu vzdušného priestoru do dodania stíhacích lietadiel F-16

Bezpečnostná rada a vláda SR dnes vzali na vedomie informáciu o navrhovanom postupe Ministerstva obrany SR na ochranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky prevádzkovať lietadlá MiG-29 až do dodania stíhacích lietadiel F-16. 

 

Ministerstvo obrany SR uzatvorí novú Dodatočnú dohodu so spoločnosťou RSK MiG na obdobie od 16. 11. 2019 do 31. 12. 2023, s možnosťou jej predĺženia o jeden rok. Táto alternatíva je vzhľadom na súčasný technický stav lietadiel MiG-29, platnú legislatívu, ako aj potreby zabezpečenia a udržania úrovne výcviku pilotov a ďalšieho personálu Vzdušných síl Ozbrojených síl SR najefektívnejším ekonomickým riešením ochrany vzdušného priestoru SR. 

 

Uvedený postup odporúčal rezort obrany aj v predloženej odbornej analýze možných dvoch alternatív ochrany vzdušného priestoru, ktorú vypracovali špecialisti zo vzdušných síl a sekcie modernizácie. Jednou bola spolupráca s členskými krajinami NATO, ktorou by však Slovensko dočasne stratilo túto spôsobilosť. Ďalej bola posudzovaná možnosť pokračovať v prevádzke lietadiel MiG-29 v spolupráci s Poľskou republikou. A ďalšou alternatívou bolo pokračovanie v prevádzke lietadiel MiG-29 abonetným spôsobom v spolupráci so spoločnosťou RSK MiG.

Scroll to Top