Branné súboje preverili fyzickú pripravenosť aj vedomosti študentov z Trenčianskeho kraja

Študenti stredných škôl Trenčianskeho kraja si dnes v priestoroch Strednej športovej školy v Trenčíne zmerali sily v treťom kole z celoslovenskej série branných súbojov študentov. V rámci rôznych súťažných disciplín si pod vedením profesionálnych vojakov overili zručnosti z oblasti brannej prípravy a preverili vedomosti o vojenskej histórii. Aktivitou, ktorú dnes prišiel osobne podporiť aj minister obrany SR Peter Gajdoš, chce rezort obrany u mladých ľudí pozdvihnúť ich branné povedomie a záujem o obranu vlasti. 
 
„Postoj mladých ľudí k obrane vlasti je jedným z pilierov bezpečnosti našej krajiny pre budúcnosť. Aj vďaka tejto sérii podujatí získajú študenti prehľad o svojej fyzickej kondícii, naučia sa ako majú reagovať v krízovej situácii a zopakujú si svoje vedomosti z vojenskej histórie,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň vyzdvihol osobný kontakt profesionálnych vojakov so žiakmi, čo poskytlo priestor na otázky z praxe, ale aj príležitosť zistiť viac o možnostiach vstupu do Ozbrojených síl SR, či dobrovoľnej vojenskej prípravy. „Takouto cestou zároveň plníme program Slovenskej národnej strany a programové vyhlásenie vlády, pretože projekt dobrovoľnej vojenskej prípravy je jednou z našich priorít a záujemcovia sa môžu až do 10. júna hlásiť do ďalšieho ročníka,“ zdôraznil.
 
Pre študentov dvoch najvyšších ročníkov stredných škôl sú v rámci 3. ročníka branných súbojov pripravené v každom samosprávnom kraji disciplíny zamerané na rôzne oblasti – topografickú a zdravotnícku prípravu spolu s chemickou a biologickou ochranou, streľbu z airsoftových zbraní, fyzickú zdatnosť, ako aj vedomosti o histórii a súčasnosti Slovenska, jeho vojenských dejinách, či znalosti o Ozbrojených silách SR. Okrem toho sú pre študentov pripravené rôzne statické a dynamické ukážky ozbrojených síl a Vojenskej polície. 
 
Ďalšie branné súboje študentov sa uskutočnia v mesiaci máj v Nitre, Banskej Bystrici, Kysuckom Novom Meste, Michalovciach a Humennom. Víťazné družstvá z jednotlivých samosprávnych krajov získajú možnosť zúčastniť sa na 48-hodinovom vojenskom výcviku KEMP 2019 v Centre výcviku Lešť.
Scroll to Top