Cez Slovensko sa bude presúvať americká vojenská technika na cvičenie Saber Guardian 2019

Ministerstvo obrany SR upozorňuje verejnosť, že od 22. mája do 6. júna 2019 a následne od 21. do 27. júna 2019 sa bude cez územie Slovenskej republiky presúvať americká vojenská technika smerujúca na medzinárodné cvičenie Saber Guardian 2019. Celkovo pôjde o niekoľko stoviek kusov techniky a zodpovedajúci počet obslužného personálu rozdelených do konvojov presúvajúcich sa v rôznych termínoch. 
 
Jednotky budú smerovať z Nemecka na rôzne miesta cvičenia v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku, pričom počas presunov bude spojencom zo strany Ozbrojených síl Slovenskej republiky podľa aktuálnych požiadaviek poskytnutá tzv. podpora hostiteľskej krajiny, ako aj doprovod Vojenskej polície.
 
Ozbrojené sily SR využijú túto príležitosť tiež na precvičenie podpory spojeneckých jednotiek počas presunu cez územie Slovenska. Súčasťou toho bude napríklad logistická podpora v podobe miest na parkovanie, krátkodobého ubytovania, sociálneho zariadenia, priestoru na doplnenie pohonných hmôt, ako aj opravy vozidiel a zdravotníckeho zabezpečenia.
 
Medzinárodné vojenské cvičenie Saber Guardian 2019 bude v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku. Celkovo sa na ňom pod vedením pozemných síl USA v Európe (USAREUR) zúčastní približne 27 000 vojakov. Cieľom cvičenia je zvýšenie interoperability medzi spojeneckými ozbrojenými silami a posilnenie regionálnej bezpečnostnej situácie, pričom jednotlivé cvičenia budú zamerané najmä na precvičenie rôznych taktických operácií. Vojenské cvičenie Saber Guardian sa uskutočnilo aj v roku 2017.
Scroll to Top