Do Siene slávy Ministerstva obrany SR pribudli ďalší novodobí veteráni

Do Siene slávy Ministerstva obrany SR pribudli mená ďalších troch novodobých veteránov. Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes týmto spôsobom ocenil mimoriadne skutky nad rámec plnenia služobných povinností nrtm. Martina Brodnianského, nrtm. René Petráša a in memoriam aj plk. Štefana Ivana. 

Minister obrany Peter Gajdoš počas tradičného predvianočného stretnutia vyzdvihol hrdinské činy všetkých vojnových veteránov. „Ani v tých najnebezpečnejších situáciách nezaváhali a prispeli tak k budovaniu bezpečnosti a mieru nielen na Slovensku, ale aj ďaleko za jeho hranicami. Za to im jednoznačne patrí naša úcta a vďaka,“ povedal. Zároveň venoval tichú spomienku všetkým bývalým kolegom, ktorí pri zahynuli pri plnení služobných úloh. „Veľmi ma mrzí, že nemôžem osobne zablahoželať každému z hrdinov, ktorých výnimočné činy zostanú už navždy zapísané v našej novodobej vojenskej histórii,“ dodal.
 
Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Daniel Zmeko poďakoval vedeniu rezortu obrany za pokračovanie v tejto tradícii. „Toto každoročné  oceňovanie a uvádzanie novodobých veteránov do Siene slávy je zároveň výzvou a motiváciou pre ostatných príslušníkov ozbrojených síl, aby vzorne napĺňali poslanie profesionálneho vojaka nielen doma, ale aj všade vo svete,“ dodal. 

V súčasnosti pôsobí v zahraničí celkovo 473 slovenských profesionálnych vojakov, pričom v rámci misií a operácií medzinárodného krízového manažmentu sa ich vystriedalo viac ako 18 500, z toho 294 žien. Po návrate získalo viac ako 7500 z nich status novodobého vojnového veterána. Na podujatí sa zúčastnili aj niektorí zo 131 vojnových veteránov – účastníkov národného boja za oslobodenie.  V Sieni slávy Ministerstva obrany SR je za výnimočné skutky oddnes zapísaných spolu 43 vojnových veteránov. 
  
Šéf rezortu obrany dnes zároveň vyhlásil už 22. ročník ankety Vojenský čin roka, ktorou chce ministerstvo obrany oceniť mimoriadne skutky profesionálnych vojakov, ale aj občanov, ktorí pomáhajú pri šírení dobrého mena Ozbrojených síl SR. Návrhy do ankety je možné zaslať do 28. februára 2019 na adresu
[email protected].

Scroll to Top