Legiovlak v Hronskej Dúbrave

Dňa 8.6.2019  dorazil Legiovlak, ktorý je na svojej púti po Slovensku do Hronskej Dúbravy. Je replikou legionárskeho vojenského ešalónu (vojenský oddiel prepravovaný železnicou), s ktorým sa československí legionári presúvali cez Rusko po Transsibírskej magistrále.
Verejnosť si ho prezrela za prítomnosti Ozbrojených síl SR ako aj KVH Beskydy  a príslušníkov Československej obce legionárskej hod. Dopoludnia sa prítomným pred prestrihnutím pásky a následnej prehliadke prihovorili Pavel Šesták, správca Nadácie Milana Rastislava Štefánika, plk. P.Baliak za VVzS OS SR a plk. J. Mojžíš za AČR.
Po ukončení prehliadok sa prítomní presunuli do Hronkej Breznice, kde bola vykonaná poľná ekumenická Bohoslužba na miestnom cintoríne, po ktorej sa zároveň položili aj vence k pamätníku obetiam II. svetovej vojny. Na Bohoslužbe účinkovali za evanjelickú cirkev plk. Marian Bodolló, senior Zvolenského seniorátu ECAV Ján Čáby, administrátor Trnavej Hory rím.-kat. farár Andrej Darmo a Jana Šmardová Koulová za Cirkev československú husitskú.
„Kedže republika po svojom vzniku nemala hneď vybudovanú armádu, musela sa spoliehať na legionárov, ktorí sa vracali z viacerých frontov. Najskôr prišli vojaci z Talianska, následne z Francúzska poslední z Ruska dorazili až v roku 1920. Tí prví sa nedostali ani domov a hneď po príchode sa museli zapojiť do bojov o naše územie. Najskôr s Poľskom a potom s Maďarskom, ktoré sa nechcelo vzdať južných oblastí Slovenska,“ povedal správca nadácie M. R. Štefánika Pavel Šesták. Dodal, že na území Slovenska sa bojovalo až do júla 1919. Boje si z našej strany vyžiadali približne 3500 obetí.
„V Legiovlaku si môžu v jednom vagóne pozrieť aj krátky film o histórii légií a potom tam nepretržite idú zostrihané pôvodné historické zábery. Počas komentovanej prehliadky, ktorá začína v každú celú hodinu im sprievodca povie ako vyzeral každodenný život legionárov vo vlaku,“ informoval Tomáš Gál, veliteľ posádky Legiovlaku.
Cesta legiovlaku po Slovensku vznikla v spolupráci Československej obce legionárskej, Nadácie Milana Rastislava Štefánika, Železníc Slovenskej republiky a Klubu historickej techniky vo Zvolene.
Scroll to Top