Minister Gajdoš a náčelník Generálneho štábu OS SR genpor. Zmeko rokovali s viceadmirálom C. J. Kilrainom

Minister obrany SR Peter Gajdoš dnes spolu s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genpor. Danielom Zmekom na pôde rezortu obrany prijal veliteľa Veliteľstva špeciálnych operácií NATO viceadmirála Colina J. Kilraina. Témou stretnutia bol predovšetkým júlový samit NATO, plnenie záväzkov, ale aj príspevky Slovenska do operácií medzinárodného krízového manažmentu.

„Na samite NATO naša delegácia deklarovala jednak navýšenie počtu vojakov v Afganistane v rámci platného mandátu, ale aj pokračovanie plnenia úloh v Lotyšsku. Rovnako sme pripravení zapojiť sa do novej výcvikovej misie NATO v Iraku, pretože jednoznačne platí, že sa chceme aktívne podieľať na zlepšení bezpečnostnej situácie,“ uviedol minister obrany Peter Gajdoš.

Viceadmirál Kilrain na stretnutí vysoko ocenil pripravenosť príslušníkov špeciálnych síl zo Slovenska, ktorí pôsobia v operácii Resolute Support v Afganistane, ale aj na veliteľstve v Monse.

Počas dnešného stretnutia informoval minister Gajdoš viceadmirála Kilraina aj o  modernizačných projektoch, ktoré vyplývajú z Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl SR s výhľadom do roku 2030. V tejto súvislosti uviedol, že Slovenská republika v súčasnosti disponuje už 2 dopravnými lietadlami Spartan a 4 viacúčelovými vojenskými vrtuľníkmi UH-60M Black Hawk. Zároveň pripomenul, že vláda SR schválila návrh na obstaranie 14 kusov stíhacích lietadiel F-16, ako aj obmenu rádiolokačnej techniky stredného, malého a blízkeho dosahu. A rovnako tak pokračuje modernizačný proces v súvislosti s bojovými vozidlami 8×8 a 4×4.

Scroll to Top